Łemkowska watra w Michałowie

Łemkowska Watra na Obczyźnie w Michałowie, gmina Chocianów, odbędzie się po raz 38. w pierwszy weekend sierpnia. Na dwa dni zjadą się goście z różnych zakątków Europy, m.in.: Słowacji, Ukrainy i Chorwacji. Impreza jest biletowana. 

Dzięki Stowarzyszeniu Łemków Watra w Michałowie jest jedną z największych międzynarodowych i artystycznych imprez kulturalnych w powiecie polkowickim, o charakterze folkowym.

– Do Michałowa zjeżdża się młodzież i starsi, aby choć raz w roku spotkać się na krótko ze znajomymi, rodziną i sąsiadami i przypomnieć sobie, tu wśród michałowskich lasów, swoje obyczaje, śpiew i kulturę przodków – podkreśla Marek Tramś, starosta polkowicki.

Watra to ognisko – płomień, które w Michałowie tradycyjnie rozpala najstarszy Lemko. Ogień na Watrze płonie przez cały czas jej trwania.

„Na obczyźnie” – dlatego, że nie jest to miejsce w rodzinnych stronach w Karpatach, nie jest na ziemi przodków czy ojców. Właśnie ta tęsknota za rodzinnymi stronami i urokami Beskidu Niskiego doprowadziły do organizowania teraźniejszej Watry.

Łemkowska Watra w Michałowie to ponad 30-letni cykl imprez poświęconych tradycji i muzyce łemkowskiej, dających szansę na autoprezentację mniejszości i wzmacnianie jej poczucia tożsamości kulturowej. Ogromną popularnością cieszą się również koncerty zespołów prezentujących muzykę zupełnie innych obszarów etnicznych. A wszystko to w najnowocześniejszych aranżacjach wykonywanych na wysokim poziomie artystycznym. Licznie goście przybywają na Watrę, wśród których są również parlamentarzyści i samorządowcy.

Watra rozpocznie się w piątek, 3 sierpnia, o godz. 19 złożeniem kwiatów przed tablicą upamiętniającą przesiedlenie Łemków w 1947 roku i otwarciem wystawy poświęconej 100. rocznicy Republiki Floryńskiej. O godz. 20.30 nastąpi wręczenie Nagrody im. Nikifora (E.Drowniaka) za 2018 rok. Tego dnia na scenie wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa, Zespół „Teroczka” z Gorlic, „Kapela DREWUTNIA” z Gorlic oraz Zespół „RuSnack’s” z Prešova. O północy rozpocznie się zabawa taneczna z Zespołem „Demaj”.

Sobotnia odsłona Watry, 4 sierpnia, rozpocznie się na sportowo (piłka nożna i siatkowa). Od godz. 14 wystąpią: Zespół folklorystyczny ZPiT „Polanie” ze Środy Śląskiej, Zespoły Dziecięce: „Kyczerka”, „Łastiwczata” i „Słoneczka”. O godz. 15.30 – II część – Wspomnienia Przesiedleńca- opowieści o tym, jak odbywało się wygnanie z Łemkowyny w 1947 r. O godz. 16.15 – indywidualne występy dzieci (wiersz i piosenka) i konkurs plastyczny. Kolejne występy rozpoczną się o godz. 18. 30 – zespół folklorystyczny „Roztoka” z Rudnej, Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”, Zespół muzyczny „Ne lem folk”, SEKCJA, folk-rockowy zespół KRAMBABULA z Poznania i zespół wokalny „Nadija”. O godz. 20 – konkurs poświęcony wiedzy o Republice Floryńskiej. Watrę zakończy zabawa taneczna z zespołem „Oskar i Wasyl”.

Impreza jest biletowana.

Fot. Archiwum 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..