Lekarzu, sprawdź asystenta!

Pod koniec roku wygasają upoważnienia asystentów medycznych. Lekarze powinni upewnić się, że ich pomocnicy mają prawo nadal wystawiać w ich imieniu e-zwolnienia.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie mają prawo wystawiać lekarze, terapeuci i asystenci medyczni. Ci ostatni otrzymują od lekarzy upoważnienie, które ważne jest 12 miesięcy. Ponieważ e-zwolnienia weszły w życie w grudni ubiegłego roku, warto sprawdzić, czy asystent nadal może legalnie wystawiać e-ZLA.

Asystentem medycznym może zostać każda osoba wykonująca zawód medyczny, czyli pielęgniarka, ratownik medyczny lub sekretarka medyczna. Musi mieć do tego założone konto na Portalu Usług Elektronicznych ZUS i być wpisanym do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM). Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w którego imieniu będzie działał asystent. Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich odbywa się w systemie RAM. Następnie informacja ta jest przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyskuje dostęp do odpowiednich funkcji na portalu ZUS, dzięki którym wystawi e-ZLA.

– Aby przedłużyć upoważnienie do wystawiania e-zwolnień, lekarz musi zalogować się w Rejestrze Asystentów Medycznych i stworzyć nowy dokument. Lekarz może też to upoważnienie w każdej chwili wycofać – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku.

Kwestia ważności upoważnienia jest o tyle ważna, że pomimo tego, iż to asystent wypisuje i podpisuje e-ZLA, za skutki nieprawidłowego wystawienia zaświadczenia lekarskiego przez asystenta odpowiada lekarz.

Dodaj komentarz