W Legnicy przybywa Marik i Tycjanów

Sonia, Diana, Marika, Gaja, Zoja, Lea, Ida, Oktawian, Dorian i Tycjan – to nowości na liście imion, które w Legnicy nadano nowo narodzonym mieszkańcom w 2019 r. Jak donoszą urzędnicy, prym wiodą: Antoni i Julia. Co ciekawe, w mieście spadła też liczba rozwodów.

– Antoni, Julia, Maja, Jakub, Filip, Szymon, Hanna i Zuzanna – to najczęściej nadawane imiona dzieciom urodzonym w 2019 roku w Legnicy. Popularne były też Zofie i Kacprowie. Hanny i Jakubowie z roku 2018 ustąpili pierwszeństwa Juliom i Antonim – wylicza Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy. I dodaje, że nowością na liście 2019 roku były piękne imiona żeńskie: Sonia, Diana, Marika, Gaja, Zoja, Lea, Ida oraz męskie, wywodzące się ze starożytności – Oktawian, Dorian czy Tycjan.

W ubiegłym roku w legnickim szpitalu na świat przyszło 1643 dzieci, czyli o 22 mniej niż przed rokiem. 780 spośród nich to legniczanie, a pozostałe 863 pochodziło z innych miejscowości w naszym regionie.

– W ostatnim czterdziestoleciu najbardziej urodzajny był rok 1980. Na świat przyszło wówczas 2750 małych legniczan – przypomina Rodak.

Ze statystyk Urzędu Stanu Cywilnego w Legnicy wynika, że w ub.r. nad Kaczawą zawarto mniej małżeństw. 575, co daje wynik o 9 gorszy niż w 2018 r.

– Coraz bardziej popularne stają się zaślubiny poza siedzibą urzędu. W 2017 było ich 19, rok później – 26, a w 2019 – 27. Nowożeńcy najczęściej sakramentalne „tak” wymawiali w pałacach w Krotoszycach i Warmątowicach Sienkiewiczowskich oraz w hotelach Rezydencja i Nowodworski. Były też śluby w prywatnych domach – informuje rzecznik włodarza Legnicy.

Na koniec optymistyczna statystyka dotycząca rozwodów, których z roku na rok jest coraz mniej. W 2019 r. liczba małżeństw zmniejszyła się o 283. Dla porównania, w 2017 r. rozwodów było 300.

Dodaj komentarz