Legnicka „Samochodówka” będzie kształcić kierowców

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Od przyszłego roku szkolnego Zespół Szkół Samochodowych otworzy klasę dla przyszłych kierowców-mechaników. Uczniowie nie tylko zdobędą doceniany na współczesnym rynku pracy fach, ale też możliwość podjęcia zatrudnienia, od razu po zakończeniu nauki, w jednej z partnerskich firm transportowych.

Chomar, Mercus Logistyka i Rabi – to firmy, które już objęły patronatem nową klasę w legnickiej „Samochodówce”, podpisując porozumienie z władzami miasta i dyrekcją placówki. Już dziś wiadomo, że w ławkach nowego oddziału usiądzie 32 uczniów. Będą oni mogli min. odbywać praktyki w transportowych przedsiębiorstwach i poznawać najnowszy sprzęt, co ma wydatnie pomóc w znalezieniu dobrze płatnej pracy.

– W Polsce brakuje kierowców – przekonuje Rafał Choma, wiceprezes firmy Chomar. – Wiele firm funkcjonuje dzięki zatrudnianiu obcokrajowców, głównie z Ukrainy, co może być niebezpieczne w przyszłości. Dlatego właśnie stawiamy na współpracę z legnicką szkołą samochodową – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że najnowsza inicjatywa ZSS wpisuję się w tworzone ostatnio w mieście klasy patronackie. Podobne działają już w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych i Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

– Firmy współpracujące ze szkołami zapewniają organizację zajęć praktycznych oraz praktyk zawodowych, finansują zakup podręczników dla uczniów, ubezpieczenia oraz szkolenia BHP. Szkoły otrzymały specjalistyczne wyposażenie i oprogramowanie do pracowni zawodowych. Firmy patronackie finansują też wycieczki zawodoznawcze do zakładów pracy w Polsce i za granicą – informuje Zygmunt Mułek, inspektor ds. komunikacji społecznej w legnickim magistracie.

Co istotne, najlepsi uczniowie klas patronackich otrzymają nagrody i – co chyba istotniejsze – propozycję zatrudnienia we współpracujących ze szkołami firmach w wyuczonym zawodzie.

Dodaj komentarz