LEGNICA/REGION. Sprawdzili, czym się bawią dzieci

IMG_5879Dziewięć sklepów z zabawkami, działającymi na terenie całego regionu, sprawdziła w ubiegłym roku legnicka delegatura Inspekcji Handlowej. Jak mówią kontrolerzy, świadomość handlowców, co do obowiązujących norm prawnych, jest coraz większa, jednak znalazła się placówka, w której zakwestionowano cały asortyment!

W aż w pięciu sklepach inspektorzy stwierdzili nieprawidłowości. Po zbadaniu 73 zabawek zakwestionowali aż 25 z nich. Niemal 35 proc. towaru nie spełniało wymagań.

– Badania organoleptyczne i laboratoryjne wykazały, że trzy partie zabawek nie spełniały istotnych wymagań zasadniczych, z czego w przypadku dwóch partii niezgodności polegały na występowaniu małych elementów – informuje starszy specjalista Romualda Dumańska z delegatury Inspekcji Handlowej w Legnicy. – Inspektorzy zakwestionowali puzzle oraz rybkę z klockami, z uwagi na to, że niektóre elementy całkowicie mieściły się w cylindrze do badania małych części, a tym samym stanowiły zagrożenie dla dzieci. Istniało bowiem ryzyko ich połknięcia – dodaje inspektor.

Ponadto jedna partia zabawek zawierała zawyżony poziom tzw. ftalanów, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na astmę u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

W przypadku 22 partii zabawek ujawnione niezgodności dotyczyły nieprawidłowości w oznakowaniu, niemających jednak wpływu na bezpieczeństwo użytkowania. – Miedzy innymi brak było instrukcji użytkowania dla zabawek na baterie, informacji i ostrzeżeń w języku polskim, danych producenta czy importera oraz deklaracji zgodności – wylicza Romualda Dumańska.

IMG_5809Negatywnym przykładem może być jeden ze sklepów w Legnicy, gdzie podczas tzw. kontroli interwencyjnej inspektorzy zakwestionowali wszystkich 19 partii zabawek.

Kontrolerzy przyznają, że pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że na dziewięć wyrobów poddanych badaniom laboratoryjnym, zakwestionowano tylko jedną zabawkę – właśnie z uwagi na występowanie zawyżonej ilości wspomnianych ftalanów.

– Regularne kontrole Inspekcji Handlowej podnoszą świadomość producentów oraz importerów zabawek – uważa Romualda Dumańska. – Wskazujemy, jak ważne jest sprawdzenie i potwierdzenie, że wprowadzane do obrotu zabawki spełniają odpowiednie wymagania i nie stwarzają zagrożenia dla dzieci – dodaje.

Inspektorzy przypominają, że dokonując wyboru zabawki dla dziecka powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na oznakowanie, to znaczy na informację o grupie wiekowej, podmiocie wprowadzającym ją do obrotu oraz czy nie występują ostre lub słabo umocowane małe elementy, które mogą stwarzać zagrożenie dla dziecka. Ważny jest także znak CE.

Dodaj komentarz