LEGNICA/LUBIN. Psia polityka

IMG_2203W Legnicy, od bardzo wielu lat, właściciele czworonogów płacą za nie podatek. Roczna danina, którą do końca marca należy wpłacić do miejskiej kasy, wynosi 40 zł.

Na ulicach nie ma jednak specjalnych pakietów – woreczków i rękawiczek – pomocnych w sprzątaniu psich odchodów. Widok właścicieli robiących porządki po swych pupilach należy tu do rzadkości.

Zapewne m.in. z tego powodu w ubiegłym roku legnicka straż miejska wymierzyła właścicielom psów, sprawującym nad nimi niewłaściwą opiekę, 117 mandatów. W 518 przypadkach wystarczyła rozmowa wychowawcza.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w sąsiednim Lubinie. Tutaj sprzątanie po psie jest trendy. Lubinianie od bardzo dawna nie płacą miastu żadnej daniny za posiadanie czworonoga. Mogą natomiast liczyć na bezpłatne pakiety do usuwania nieczystości pozostawionych przez pupili.

Jeśli tylko na którymś z osiedli zabraknie specjalnych woreczków lub pojemniki na odchody są zbyt przepełnione – mieszkańcy natychmiast interweniują. To skutek wieloletniej kampanii magistratu, który promuje sprzątanie po pupilach rozdając im żartobliwe ulotki pod hasłem: „Twój pies, twoja kupa”.

JOM

Dodaj komentarz