LEGNICA. Zmiana warty w LSSE i Arlegu

IMG_5464Rychłe dymisje prezesów Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Agencji Rozwoju Regionalnego Arleg zapowiada wrocławska prasa. Szefa pierwszej z nich, Adama Grabowieckiego z PSL, ma zastąpić odwołany niedawno marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec. Z kolei w fotelu Jarosława Rabczenki z Arlegu zasiądzie kandydat wskazany przez Obywatelski Dolny Śląsk Rafała Dutkiewicza. Takie informacje opublikowała dziś „Gazeta Wyborcza”.

O dymisji Adama Grabowieckiego spekulowano co najmniej od listopada ubiegłego roku. Działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, z którego wywodzi się szef LSSE, zdenerwowało powołanie na wiceprezesa Strefy Tadeusza Maćkały: polityka kojarzonego z Platformą Obywatelską, który w ostatnich wyborach parlamentarnych bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski z listy ludowców.

– Adam zapomniał, komu zawdzięcza swą prezesurę – mówi jeden z działaczy PSL. – Ignorował nas od wielu miesięcy, jakbyśmy byli z opozycji. Zaczęły się więc sypać skargi do Warszawy i już jesienią obiecano nam zmiany, ale wtedy nikt nie przypuszczał, że zastąpi go Jurkowlaniec – przyznaje polityk ludowców, który nie ukrywa nadziei, że wraz z Grabowieckim stanowisko straci także Tadeusz Maćkała.

Natomiast Jarosław Rabczenko z Arlegu postrzegany jest jako człowiek tzw. schetynowców: eurodeputowanego Piotra Borysa i posła Roberta Kropiwnickiego. Zresztą obaj parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej byli poprzednio prezesami tej agencji. W Legnicy Arleg traktowany jest jako przechowalnia lokalnych działaczy i sympatyków PO. Jednym z dyrektorów agencji jest rzecznik prasowy miejscowej Platformy, Maciej Kupaj.

O Jarosławie Rabczence mówi się jako o kandydacie na prezydenta Legnicy. Bilbordami z jego podobizną oplakatowane jest całe miasto. Sam prezes Arlegu jest bardzo aktywny i często gości w mediach. Oficjalnie nie chce się jednak wypowiadać na temat swej przyszłości politycznej. Podobnie zresztą jak Jacek Głomb, którego również typowano jako kandydata PO na gospodarza miasta. Pogłoski na temat startu Głomba w wyborach samorządowych uciszyła przegrana Grzegorza Schetyny, który przestał być szefem dolnośląskich struktur partii.

Dzisiejsza „Gazeta Wyborcza” informuje o wielu innych zmianach kadrowych, które są pokłosiem zawiązania nowej koalicji w sejmiku. I tak na przykład odwołany z funkcji wojewody Aleksander Marek Skorupa ma zostać nowym prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

JOM

Dodaj komentarz