Opublikowany: czw, Cze 14th, 2018

Zapraszają na Satyrykon

Wystawy, koncerty, występy, goście z całego świata, smakowite miasteczko Funny Food, tajemniczy, ale na pewno wesoły pociąg, mnóstwo zabawy i innych atrakcji – to wszystko czeka na legniczan podczas tegorocznej edycji Satyrykonu.

Międzynarodowe święto satyry, będące corocznym zwieńczeniem jednego z najważniejszych na świecie konkursów rysunku satyrycznego, odbędzie się w Legnicy w dniach 15-17 czerwca.

– Rozpoczniemy Satyrykon w piątek, 15 czerwca, w samo południe, na dworcu PKP w Legnicy. W galerii Kolei Dolnośląskich, na legnickim dworcu, będzie można oglądać wystawę najlepszych rysunków z 40-letniej historii Satyrykonu, przygotowaną specjalnie na tę okoliczność – mówi Elżbieta Pietraszko, szefowa Satyrykonu.

Również w piątek, o godz. 17.00, przed rzeźbą satyrykonowego Filipa, odsłonięta zostanie tablica pamięci Wojciecha Młynarskiego – wybitnego artysty, mistrza słowa, poety, wykonawcy piosenek. – Jego twórczość jest niezwykle bliska Satyrykonowi. Młynarski był m.in. mistrzem puenty. A przecież rysunki satyrykonowych twórców z całego świata też są oparte na puencie – mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Po odsłonięciu tablicy, w satyrykonowy piątek, odbędzie się „głośne i huczne” wręczenie nagród laureatom Satyrykonu z całego świata (ok. godz. 17.30). Wydarzenie poprowadzi Tomasz Olbratowski z radia RMF. Jednak w związku z prowadzonymi w okolicy rzeźby Filipa remontami, ta część Satyrykonu odbędzie się w tym roku wyjątkowo na scenie w Rynku. Scena będzie w strefie miasteczka Funny Food, czyli serwujących pyszne jedzenie z różnych regionów świata food trucków. Rok temu miasteczko Funny Food biło rekordy popularności wśród legniczan, dlatego w tym roku również stanie w Rynku na trzy satyrykonowe dni.

W sobotę czekają nas dwa ciekawe wernisaże: o godz. 17.00, w Galerii Satyrykon, otwarta zostanie wystawa Janka Janowskiego, najlepszego debiutanta tegorocznego Satyrykonu oraz – o godz. 18.00 – w hallu Starego Ratusza wystawa prac studentów Instytutu Sztuki w Cieszynie.

Natomiast w niedzielę, o godz. 19.00, w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy, odbędzie się koncert „20 najśmieszniejszych piosenek na świecie”, w wykonaniu aktora Mariusza Kiljana z zespołem.

Wstęp na wszystkie wydarzenia, oprócz niedzielnego koncertu, jest bezpłatny.

Szczegółowy program tegorocznego Satyrykonu na poniższym plakacie.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..