LEGNICA. Zabytkowy zawrót głowy (WIDEO)

A2016-01-28 13_20_37kademia Rycerska w Legnicy stanie w konkursowe szranki z innymi polskimi zabytkami, których renowacja zakończyła się w ubiegłym roku. Czy barokowy gmach zostanie uznany za „zabytek zadbany”, zdecyduje Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz Generalny Konserwator Zabytków.

Legnica zabytkami stoi. Miasto ma się czym pochwalić, choć… zabytkową starówkę bezpowrotnie utraciło wskutek wyburzeń w latach 60 ubiegłego wieku…

W konkursie może startować każdy właściciel obiektu zabytkowego, który prace konserwatorskie ukończył w latach 2011-2015 – informuje Maria Tyzenhaus, Miejski Konserwator Zabytków.

Rywalizacja konkursowa odbędzie się wpięciu kategoriach, ale już wiadomo, że legnicki zabytek zostanie zgłoszony w trzech: utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu, rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu oraz adaptacja obiektów zabytkowych. O zaszczytne miano „zadbany zabytek” powalczy legnicka Akademia Rycerska.2016-01-28 13_02_17

Niewątpliwie jest to obiekt, który zasługuje na to, by pokazać, że w Legnicy piękno architektury jest szanowane i doceniane i że miasto wnosi do kultury polskiej wartości, które warto promować – zauważa Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

Akademia Rycerska rzeczywiście zasługuje na zaszczyty, bo to piękny przykład śląskiego baroku, odrestaurowany z najwyższym pietyzmem i dbałością o szczegół. Wystarczy wspomnieć kilka liczb: 50 milionów złotych – tyle pieniędzy pochłonął remont, który – uwaga – trwał dokładnie ćwierć wieku.

Długo trzeba było czekać, ale było warto, bo efekty są znakomite – zachwala Grzegorz Szczepaniak, szef Legnickiego Centrum Kultury. I zwraca uwagę, że LCK w gmachu Akademii mieści się dokładnie 35 lat. Kiedy w latach 90. zaczynano remonty, zabytek był w opłakanym stanie.

Przez wiele lat na dziedzińcu znajdowało się swojego rodzaju centrum dowodzenia budowlańców, ale trudno się dziwić, bo obiekt jest ogromny i było co robić – dodaje Szczepaniak.

Dziś żaden obiekt na Dolnym Śląsku nie dysponuje tak dostojną i doskonale multimedialnie przygotowaną przestrzenią, jak Sala Królewska w Akademii Rycerskiej. Swój chrzest bojowy aula przejdzie w maju, bo wówczas po raz pierwszy odbędą się tutaj oficjalne uroczystości.

Dodaj komentarz