Opublikowany: śr, Lut 19th, 2020

Ile Legnica wyda na bezdomne zwierzęta?

W przyszłym tygodniu legniccy radni pochylą się nad uchwałą w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobieganiu ich bezdomności. Realizacja zadań w tym zakresie ma pochłonąć 623 tys. zł.

Najwięcej z tej kwoty Legnica planuje wydać na bieżące utrzymanie schroniska przy ul. Ceglanej, czipowanie zwierząt i przebudowę boksów dla bezpańskich czworonogów. W magistracie tłumaczą, że będzie to już kolejna inwestycja, która poprawi warunki życia bezdomnych psów czy kotów.

W ubiegłym roku na realizację programu miasto wydało blisko 619 tys. zł, z czego 303 tys. kosztowało bieżące utrzymanie schroniska i ok. 240 tys. zł – remont oraz malowanie boksów.

– Działalność gminy w tej dziedzinie koncentrowała się głównie na: zapewnieniu zwierzętom opieki w schronisku, odławianiu zwierząt bezdomnych i ograniczaniu ich populacji, całodobowej opiece weterynaryjnej, opiece nad kotami żyjącymi na wolności oraz ich dokarmianiu i akcjach edukacyjnych – informuje Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy. – W ubiegłym roku w schronisku przebywało 387 psów i 47 kotów. Dla prawie wszystkich udało się znaleźć nowe domy. Ten świetny wynik jest także efektem działań edukacyjnych i promocyjnych oraz akcji czipowania psów – przekonuje.

Przypomnijmy, że odławianiem bezpańskich czworonogów na terenie miasta i przewożeniem ich do schroniska czy lecznic zajmuje się straż miejska, która współpracuje w tym zakresie ze służbami weterynaryjnymi.

– Gmina zapewniała zwierzętom opiekę weterynaryjną. Pomocą ofiarom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych zajmowały się na zlecenie miasta dwie lecznice. Kolejna zajmowała się chorymi zwierzakami znalezionymi przez mieszkańców. Na te cele wydano ok. 12 tys. zł – podsumowuje Rodak.

Warto dodać, że dokarmianie, sterylizacja i kastracja bezpańskich zwierząt kosztowała prawie 60 tys. zł. W sumie zabiegów wykonano ok. 500. Najczęściej dotyczyły one kotów.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..