LEGNICA. Teatralny weekend

Modrzejewska Dom Otwarty - ulotka z MisteriumW najbliższy weekend Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza na dwa gościnne spektakle. W piątek, 6 maja o godz. 18, będzie to historia dla dzieci „Ptaki Dziwaki”. Nazajutrz, w sobotę 7 maja o godz. 19, dorosła widownia obejrzy „Misterium Buffo” w ramach cyklu „Modrzejewska Dom Otwarty”.

„Ptaki-Dziwaki“ to bajka o wolności i tolerancji. O tym, że każdy z nas jest inny, każdy ma coś koślawego i coś wyjątkowego. Powinniśmy tę wyjątkowość pielęgnować w sobie i podsycać w innych, bo gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, świat byłby niezwykle ponurym miejscem. W sztuce tej autorzy chcą powiedzieć dzieciom, by nie poddawały się wymogom popkultury, głupim modom i temu, co widzą w telewizji, czy Internecie. Nie muszą mieć tych rzeczy, co wszyscy i wyglądać tak samo. Pielęgnowanie umiejętności chodzenia własną drogą to jedna z cenniejszych i trudniejszych do zdobycia umiejętności. A stąd już tylko krok do poczucia własnej wartości, które w tym szalonym świecie jest po prostu fundamentem szczęśliwego życia.

Zabawna i mądra bajka o wolności, tolerancji, niepoddawaniu się modom, pielęgnowaniu swojej oryginalności. Konkurs, w którym ptaki rywalizują o miano najbardziej niezwykłego na świecie, żeby w końcu odkryć, że niezwykłość drzemie tak naprawdę w każdym z nich. Spektakl grany będzie także 5 maja o godz. 9 i 11 oraz 6 maja o 11. Bilety: 18zł i 22 zł, rezerwacja i informacja pod numerem tel. 76 72-33-505.

„Misterium Buffo” dla dorosłych, to kolejna realizacja Fundacji Orbis Tertius po „Spisku smoleńskim”, która nie boi się sprzeciwić powszechnie obowiązującemu spojrzeniu na rzeczywistość. Historia Zbawienia opowiedziana na nowo we współczesnych realiach przez Daria Fo – aktora, reżysera, dramatopisarza uhonorowanego w 1997 roku Nagrodą Nobla – i Lecha Raczaka. Sztuka błazeńska, groteskowa, ale i poruszająca, bluźniercza i zadająca najważniejsze pytania. Jeden z najczęściej wystawianych dramatów w dziejach światowej sceny po II wojnie światowej.

Spektakl jest pełen miłości i podziwu do bohatera większości opowieści – Jezusa z Nazaretu, ale jednocześnie krytyki doczesnego kształtu zinstytucjonalizowanej religii, uwikłanej we władzę ziemską i eksponującej bogactwo i splendor. Dziś – w czasach papieża Franciszka – dawna krytyka Fo uzyskuje nieoczekiwanie propapieski wymiar. Największym i niezwykłym walorem tekstu i przedstawienia, składającego się z serii kilku i kilkunastominutowych monologów, jest niezwykły splot komizmu i wzruszenia, przyziemnej ludzkiej miary i nadludzkiej siły świętości, sacrum i profanum: poruszający i ludzki wymiar transcendencji. Prapremiera polska: 31 grudnia 2014 r. Bilety: 35 zł.

ŹRÓDŁO TEATR MODRZEJEWSKIEJ

Dodaj komentarz