LEGNICA. Sztuka pomiędzy murami

25_0_v2Wkrótce rusza druga edycja Festiwalu Street Art Beetween the Walls, który po raz pierwszy miał miejsce późnym latem 2012 r. Podobnie jak wtedy, organizuje go Fundacja Sztuka dla Ludzi w partnerstwie z Galerią Sztuki. Od kilku lat konsekwentnie edukują oni artystycznie młodsze i starsze pokolenia mieszkańców miasta i regionu, np. w takich projektach jak „Kultura Dojrzałości”, „ONN- Obywatel Nikomu Nieznany” czy obecnie – „Kolej Na Książkę” i „Ptasie radio”.

Festiwal, który zaplanowali na ostatnie dni sierpnia br. (26-30) ma skupiać działania dotyczące street artu, czyli tzw. sztuki ulicy. W Legnicy takowa nie jest zbyt popularna, ale w innych miastach Polski i Europy traktowana jest na równi z inicjatywami tak zwanej wysokiej sztuki, a jej autorów postrzega się jako artystów. I nie chodzi tu jedynie o graffiti, ale również o inne realizacje określane mianem site-specific, environment, czyli traktujące środowisko życia człowieka (którym coraz częściej jest miasto) jako naturalną przestrzeń dla sztuki, która jeszcze kilka dekad temu egzystowała jedynie w elitarnych galeriach i muzeach.

35_0aq Dagmara, Bartek i ich Fundacja wprowadzili street art do naszego miasta. Wcześniej było zaledwie kilka oderwanych działań animacyjnych w jego tkance i parę nieśmiałych anonimowych prób graffiti. Dzięki nim mamy w mieście pierwsze (i nie ostatnie) wielkoformatowe murale oraz grafitti z prawdziwego zdarzenia, bo wykonane przez cenionych polskich twórców street artu, jak: ZBIOK, WERS, MIESTO, GBR, np. w parku miejskim czy przy ul. Szkolnej – mówi kuratorka i krytyczka sztuki, która wspiera Fundację w jej projektach.

Festiwal Street Art Beetween the Walls 2 to jednak nie tylko autorskie dzieła tworzone na ścianach. W jego ramach zaplanowano również dwa sety didżejskie, projekcje filmów, a także wykłady i dyskusje na temat sztuki miejskiej w kontekście wydarzeń społecznych na Ukrainie, a przede wszystkim warsztaty dla gimnazjalistów i licealistów. Łącznie 5 dni wydarzeń. –  Młodzi chętnie słuchają o tym co ich interesuje, ale my od początku stawiamy na edukację poprzez działanie i twórczą aktywizację, taka jest idea Fundacji – tłumaczy Bartłomiej Sroka – Dlatego chcemy, by trochę posłuchali nas i zaproszonych gości, ale głównie – by działali.

IMG_7017 - KopiaW tym roku warsztaty będzie prowadził jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów street-artu OTECKI. Na jednej z kamienic Zakaczawia powstanie jego mural, tematycznie związany z obecną sytuacją na Ukrainie i rodzącymi się tam postawami społecznymi. Na Kartuzach pojawi się jeszcze jeden mural, który zaprojektuje i wykonaj małżeństwo artystów i jednocześnie organizatorów Festiwalu – Dagmara i Bartłomiej.

IMG_7046 - Kopia1 sierpnia br. ruszy nabór chętnych na warsztaty, na które miejsca są niestety ograniczone. Kto nie załapie się na nie, może pomóc podczas Festiwalu jako wolontariusz. Wszyscy chętni – do warsztatów i współorganizacji festiwalowych eventów – proszeni są o kontakt z Fundacją (mailowy, telefoniczny bądź poprzez jej profil na Facebooku). Udział w Festiwalu jest nieodpłatny. Pozostałe działania Festiwalowe są otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób, bez ograniczeń wiekowych. Miejsce: Otwarta Pracownia Sztuki, ul. Szkolna 7, Legnica (oprócz warsztatów i tworzenia murali w otwartej przestrzeni miasta). 2. Festiwal Street Art Beetween the Walls jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Info i zapisy na warsztaty: kom: 604 154 659, e-mail: sztukadlaludzi@gmail.com, www.sztukadlaludzi.org, facebook.com/sztukadlaludzi

JUSTYNA TEODORCZYK/FOT.: F. SZDL, OTECKI

Dodaj komentarz