LEGNICA. Stolica polskiej chóralistyki

CANTAT_button_podglad45. Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat” rusza w najbliższy weekend. Honorowy patronat nad tym jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowym turniejem chóralnym w Polsce objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Turniej istnieje od 1967 r. Zainicjował go nieżyjący już legnicki dyrygent i animator ruchu muzycznego, Henryk Karliński. „Legnica Cantat” to jedyny w Polsce festiwal chóralny, który ma otwartą formułę – nie stawia uczestnikom warunków dotyczących repertuaru ani rodzaju zespołu wokalnego.

W tym roku chóry powalczą o Rubinową Lutnię Jerzego Libana z Legnicy, a turniejowi będą towarzyszyć liczne atrakcje dla mieszkańców. Od poniedziałku do 23 maja chóry dziecięco-młodzieżowe śpiewają w autobusach miejskich, w Rynku stanie niezwykła wystawa – labirynt, będą też animacje dla dzieci, spektakl teatralny, a podczas Koncertu Galowego zobaczymy, obok chórów, tancerzy, mima i mistrza beatboxu Zgasa.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, biletowany jest tylko spektakl „Człowiek na moście” w Zamku Piastowskim.

Program wydarzeń:

23 maja 2014 r. (piątek)

godz. 17.30, Rynek – „Tajemnice Cantatu” – otwarcie przestrzennej wystawy – labiryntu.

Takiego przedsięwzięcia w Legnicy jeszcze nie było. W Rynku (ul. Złotoryjska) stanie konstrukcja – labirynt. Wewnątrz będzie można wędrować po jego „uliczkach” i oglądać niezwykłą wystawę związaną z Legnicą Cantat. Wszystko przy dźwiękach muzyki chóralnej. Wyjście z labiryntu będzie prowadziło do specjalnego namiotu, w którym obejrzymy m.in. przygotowany z archiwalnych kaset video film o dawnych latach turnieju, będą też stanowiska do słuchania muzyki chóralnej, obejrzymy wydawnictwa związane z turniejem i zdjęcia z prywatnych archiwów. Wystawa będzie czynna w czasie turnieju w godz. 12.00 – 20.00.

Obok labiryntu stanie studio Cantatu, do którego zapraszani będą ciekawi goście. Labirynt będzie okrywało prawie 100 metrów płótna. Dzieci podczas warsztatów będą zamalowywać płótno, uczyć się rysować w piasku czy na kamieniach.

 godz. 18. 30, Rynek „Jerzy Liban z Legnicy Opera Omnia” – promocja wydawnictwa.

Legnickie Centrum Kultury, przy wsparciu m.in. Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina, po raz pierwszy w historii wydało drukiem zapisy nutowe – po transkrypcji – utworów średniowiecznego kompozytora Jerzego Libana z Legnicy. To wielka gratka dla wykonawców muzyki chóralnej.

 godz. 20.30, dziedziniec Zamku Piastowskiego – „Człowiek na moście” – spektakl teatralny.

Teatr im. Modrzejewskiej – wspólnie z Legnickim Centrum Kultury przygotował spektakl inspirowany życiem Henryka Karlińskiego, twórcy Legnicy Cantat. Będzie to opowieść o niezwykłym arystokracie ducha, w przaśnej peerelowskiej rzeczywistości.

Henryk Karliński (1922-1975) młodość spędził we Francji. Po wojnie wrócił do kraju i osiadł w Legnicy. Pracował jako nauczyciel, potem jako instruktor w Legnickim Domu Kultury, działając z niespożytą energią i inwencją jako chórmistrz, reżyser teatralny, organizator konkursów – słowem animator najrozmaitszych wydarzeń, które stanowiły o kulturze ówczesnej Legnicy. Założył m.in. istniejący do dziś Chór Madrygał i stworzył Legnicę Cantat. Cena biletu 50 zł.

24 maja 2014 r. (sobota)

Dzień konkursowy. W tegorocznym turnieju zmierzy się13chórów. Koncerty konkursowe będą transmitowane na żywo, na stronie Radia Plus Legnica – legnica.fm.

W ub. roku transmisji wysłuchało prawie 3 tys. osób z kraju i zagranicy. Podczas tegorocznego turnieju transmisja koncertów będzie przeplatana rozmowami z dyrygentami i chórzystami oraz zostanie wzbogacona wizualnie – zdjęciami i informacjami o chórach.

Legniczan, którzy zechcą obejrzeć zmagania konkursowe na żywo, organizatorzy zapraszają do Letia Business Center (ul. Rycerska 24).

godz. 10.00 – I koncert konkursowy. Wystąpią: Chór Miasta Siedlce, Chór Kameralny FERMATA w Kielcach, Chór Mieszany Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w

Głubczycach, Chór Kameralny CON SPIRITO w Białymstoku, Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej.

godz. 12.30 – II koncert konkursowy

Wystąpią: Chór Kameralny LEGE ARTIS z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Chór Żeński Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku SCHOLA – CANTORUM BIALOSTOCIENSIS, Chór MEDICI CANTANTES Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Chór Dziecięcy GIOIA DI CANTARE Zespołu Szkół Muzyczych w Toruniu.

godz. 15.15 – III koncert konkursowy

Wystąpią: Żeński Zespół Wokalny SIGMA w Bydgoszczy, Zespół Solistów LUMEN VOCALE w Poznaniu, Chór Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Zespół Wokalny BeFour w Poznaniu.

godz. 18.00, Akademia Rycerska (wejście od ul. Bilsego) – Kaja Renkas „Plakaty i grafiki” – finisaż wystawy

Kaja Renkas jest autorką plakatu Legnica Cantat 45. To niezwykle uzdolniona absolwentka Grafiki Warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ma tytuł doktora sztuki. Wykłada w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, prowadziła warsztaty dotyczące projektowania graficznego oraz plakatu m.in. w Wielkiej Brytanii i USA. Bierze udział w najważniejszych imprezach plakatowych na całym świecie, jest laureatką wielu nagród, a jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych.

godz. 20.00, Letia Business Center (ul. Rycerska 24) – „Bitwa o Lutnię” – Koncert Galowy, po nim ogłoszenie werdyktu Jury

Wystąpią: Olsztyński Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM, Zespół Wokalny PROFORMA z Olsztyna, Chór Dziewczęcy CANTABILE z Olsztyna, Zespół Taneczny FLESZ Młodzieżowego Centrum Kultury w Legnicy, Mariusz Walkosz – mim, Zgas – mistrz beatboxu.

25 maja (niedziela)

godz. 15.00, Rynek (ul. Złotoryjska) – Familiada „Malowanie dźwiękiem”

„Muzyczna Familiada” – rodzinne warsztaty muzyczne i animacje dla dzieci z okazji Dnia Mamy, występy dzieci i młodzieży z MCK. Uczestniczące w turnieju chóry, zgodnie z tradycją, zapewnią oprawę muzyczną mszy świętych oraz koncerty w legnickich kościołach.

Dodaj komentarz