LEGNICA. Solarisy wyjechały w dziewiczy rejs

IMG_9270Na ulicach pojawią się dopiero we wtorek, ale już dziś można było obejrzeć nowoczesne autokary, które miasto zakupiło dzięki unijnej dotacji, wynoszącej niemal 5 mln zł. To sześć autobusów marki Solaris Urbino.

Obsługą dwóch linii, na których będą kursować, zajmie się Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Legnicka spółka była jedynym przewoźnikiem, który zgłosił się do przetargu. Są to dwa autokary midi i cztery klasy maxi. Pierwsze mają 10 m długości i są w stanie zabrać 91 pasażerów. Pozostałe są o dwa metry dłuższe i przewożą do 100 osób.

Są też ekologiczne i przyjazne niepełnosprawnym, o czym przekonał się Piotr Pasternak poruszający się na wózku inwalidzkim, który jako pierwszy wjechał na pokład solarisu. – Dobrze, że są pasy, to przynajmniej nie odjadę przy hamowaniu – przyznał zadowolony pasażer.

IMG_9278Autobusy mają: monitoring, klimatyzację, komputer pokładowy i wiele innych udogodnień. Będą woziły pasażerów na liniach nr 4 (13 km) i 8 (niemal 9 km). – Nie różnią się znacznie od tych, które mamy już w firmie, ale mają zdecydowanie więcej elektroniki, dlatego koledzy obsługujący te trasy przeszli specjalne szkolenie – informuje kierowca MPK.

Podczas dzisiejszej prezentacji autokarów, która odbyła się na płycie rynku, prezydent wręczył miejskiemu przewoźnikowi symboliczne klucze. Były też konkursy dla dzieci, w których można było wygrać nagrody przydatne do szkoły.

Obecnie tabor miejskiego przewoźnika, który ma być systematycznie odnawiany, składa się z 62 autobusów. Rocznie podróżuje nimi około 14 mln pasażerów. W ostatnim czasie miasto zakupiło łącznie 11 pojazdów najnowszej generacji.

JOM

Dodaj komentarz