LEGNICA. Seniorzy tworzą własną radę

??????????Rozpoczyna się zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem uchwały dotyczącej powołania Miejskiej Rady Seniorów w Legnicy oraz nadania jej statutu. Dokument ma wkrótce zostać przedłożony radnym. Miejscowi seniorzy chcą mieć organ, który będzie reprezentował ich interesy. Wspiera ich w tym Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich.

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym daje możliwość tworzenia lokalnych rad seniorów. Mają być wzmocnieniem oddolnej inicjatywy osób starszych i działających na ich rzecz organizacji społecznych oraz uniwersytetów trzeciego wieku. Podobne organy, tworzone przed nowelizacją, często nie mają żadnej mocy prawnej, kompetencji i zadań, a ich rola rozpoczyna się i kończy na odbywających się raz na jakiś czas spotkaniach.

Zmianę ustawy postanowili wykorzystać legniccy seniorzy, którzy przy wsparciu Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich opracowują stosowną uchwałę. Niedawno spotkali się na konsultacjach. – Jestem przekonany, że MRS przysłuży się to nie tylko seniorom, ale wszystkim mieszkańcom Legnicy – przekonuje Mirosław Jankowski, przewodniczący Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich.

JOM/FOT. LSIO

Dodaj komentarz