LEGNICA. Rogaliki Kulczyckiego na imieniny ulicy

poster_imieninyNMP_popPełne atrakcji imieniny ulicy Najświętszej Marii Panny odbędą się już w najbliższą sobotę, 12 września. Początek o godzinie 15:00. Wszyscy legniczanie i nie tylko mogą czuć się zaproszeni.

Rogalik z ciasta francuskiego podobno wcale nie pochodzi z Francji. Kształt półksiężyca zawdzięcza naszemu rodakowi – Jerzemu Franciszkowi Kulczyckiemu, a powstał w 1683 r. po zwycięskiej bitwie Króla Jana Sobieskiego pod Wiedniem. Polski dyplomata założył w Wiedniu jedną z pierwszych w Europie kawiarni – „Pod Błękitną Butelką”. Nasz rodak na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami zamówił u piekarza Petera Wendela ciasteczka w kształcie półksiężyca zwane Kipferl, które podawał gościom do kawy z mlekiem. Takich pyszności będą mogli również posmakować, wszyscy, którzy przyjdą na sobotnie imieniny ulicy Najświętszej Marii Panny.

Na wszystkich przybyłych czekają także muzyczne atrakcje. Na scenie wystąpi Teatr Muzyczny w Łodzi z inscenizacją „Zemsty nietoperza”. To najbardziej znane dzieło teatralne Johanna Straussa. Taki pan jak pan, szampański finał II aktu, kuplety Adeli – najsłynniejsze fragmenty tej operetki są rozpoznawane przez wszystkich.

Libretto Zemsty… opowiada o przygodach sympatycznego hulaki Gabriela von Eisensteina, który przed pójściem do więzienia (został skazany na areszt za spoliczkowanie urzędnika skarbowego), zamierza jeszcze udać się na wystawny bal. Nie wie, że zaproszenie na bal to pułapka zastawiona na niego przez przyjaciela, któremu spłatał kiedyś przykry figiel. Piętrzą się nieporozumienia: Eisenstein uwodzi własną żonę (oczywiście przebraną) i własną pokojówkę (oczywiście również przebraną).

Intryga, często krytykowana jest jako nieprawdopodobna, ale właśnie przez to nieodparcie śmieszna. To perfekcyjne połączenie teatru z obrazem obyczajów, czyli życiem austriackiej burżuazji w drugiej połowie XIX wieku. Jak zwykle w operetkach wszystko kończy się dobrze, a w pamięci zostają piękne Straussowskie melodie. Tekst utworu przetłumaczył wielki Julian Tuwim, tworząc jedno z najlepszych librett operetkowych w polskiej literaturze muzycznej.

źródło : Urząd Miasta Legnica/FOTO Urząd Miasta Legnica

 

Dodaj komentarz