Opublikowany: pon, Lut 17th, 2020

Legnica podpisała umowę z GDDKiA w sprawie budowy obwodnicy

Są postępy w sprawie realizacji jednej z siedmiu dolnośląskich obwodnic, które znalazły się na liście 100 ujętych w rządowym programie – informują legniccy urzędnicy. Gmina podpisała właśnie porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, które dotyczy wspólnej realizacji prac projektowych.

Przypomnijmy, że Legnica znalazła się na opublikowanej przed kilkoma dniami przez Ministerstwo Infrastruktury liście Programu 100 obwodnic. Jak poinformował resort, zostały już przygotowane środki na prace projektowe. I właśnie tego etapu przygotowawczych prac dotyczy porozumienie, które gmina podpisała z GDDKiA.

– Obwodnica, z uwagi na swój przebieg na terenie miasta, jak i gminy Legnickie Pole, musi być realizowana jednocześnie przez prezydenta Legnicy i GDDKiA. Tylko taka realizacja wszystkich fragmentów wschodniej obwodnicy miasta zapewni jej prawidłowe funkcjonowanie i osiągnięcie założonego celu – podkreśla Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy.

Umowa określa zasady i podział kosztów wspólnej realizacji opracowań projektowych, w tym studium techniczno-ekonomiczno-środowisko z uzyskaniem decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, Koncepcji Programowej i wykonania programu funkcjonalno-użytkowego.

– Zgodnie z podpisanym porozumieniem prace projektowe dotyczące odcinka o długości około 2,8 km, zlokalizowanego poza granicami miasta, tj. od ul. Gniewomierskiej do ul. Sikorskiego, sfinansuje GDDKiA, natomiast odcinek w granicach administracyjnych Legnicy sfinansuje gmina – tłumaczy Rodak. – Celem wspólnej inwestycji jest budowa fragmentu obwodnicy Legnicy, która pozwoli na utworzenie spójnego układu komunikacyjnego z ominięciem ścisłego centrum miasta. Realizacja inwestycji umożliwi stworzenie komfortowego i szybkiego połączenia drogowego pomiędzy A4, S3 i DK94 oraz wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarczy regionu, a także Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – dodaje.

Jak tłumaczą urzędnicy, ze względu na złe warunku przejazdu drogą krajową nr 94 przez Legnicę, budowa brakującego fragmentu obwodnicy pomoże w skomunikowaniu zurbanizowanych i uprzemysłowionych terenów, co ma pozytywnie wpłynąć na ruch i bezpieczeństwo jego użytkowników.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..