LEGNICA. W hołdzie mistrzowi

Christiaan DiedericksJuż od najbliższej środy w dwóch legnickich galeriach prezentowana będzie wystawa organizowanego od 1977 r. Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka (Sylwetka). Pokonkursowa ekspozycja to uhonorowanie pamięci wybitnego polskiego grafika związanego z ziemią jeleniogórską, który w ciągu niespełna 15 lat twórczej pracy osiągnął niebywałe mistrzostwo w technice linorytu.

Organizatorem Konkursu jest Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, a jego początkowa formuła to przegląd ogólnopolski w formie biennale, później triennale. Od 1993 r. wydarzenie umiędzynarodowiło się. Jego XII edycja odbyła się po dziewięcioletniej przerwie.

Teresa Anna SlusarekNadeszło 188 prac 102 autorów. Wśród nich znalazły się grafiki wielokrotnych uczestników imprezy, artystów specjalizujących się w technikach wypukłodruku (J. Baczyński, S. Bałdyga, P. Ciechelski, S. Grabowy, S. Jakubas, J. Jędrysiak, A. Kalina, W. Kaliński, J. Mazuś, Z. Purczyński, A. Załecki), jak i twórców reprezentujących młodsze pokolenia, ale także związanych z imprezą (E. Banecka, T. Barczyk, M. Basiul, Ł. Cywicki, D. Kaca, M. Bożyk, P. Lutomski, M. Rygielski).

Tomasz BarczykJury, złożone z artystów oraz historyków sztuki, wyselekcjonowało na wystawę 104 grafiki 74 artystów. Pochodzą oni głównie z Polski, ale także z Europy czy Meksyku, Kanady, RPA. Prace pokazują różnorodność formalnych poszukiwań i tematów podejmowanych przez twórców, podkreślając wielość tendencji znamienną dla współczesnej grafiki światowej.

Stanislaw BaldygaW zbiorze prezentowanym na wystawie dominuje technika linorytu, choć pojawiał się też drzeworyt, gipsoryt, plastikoryt oraz techniki łączone z np. drukiem cyfrowym czy kolażem. Sporadycznie występuje kolor (pełny lub jako akcent) będący przeciwwagą dla monochromatycznych szarości lub kontrastowej czerni-bieli.

Wystawa Pokonkursowa XII Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka
Termin: 8 stycznia – 1 lutego 2014 r.
Wernisaż: 10 stycznia (piątek), godz. 18.00
Ekspozycja: Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1), Ring (Rynek 12), Legnica
Organizator: Galeria Sztuki w Legnicy
Wstęp wolny

Źródło Galeria Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz