LEGNICA. Międzynarodowy festyn z jajami

gp_wielkanocW najbliższą sobotę, 21 marca, Legnickie Centrum Kultury i Galeria Piastów zapraszają na wielokulturowy festyn „Od Wielkanocy do Zielonych Świąt”. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych.

Czym różni się pisanka od kraszanki? Dlaczego na Wielkanoc zdobimy jajka? Skąd w tradycji wielkanocnej wziął się zajączek? Na te, oraz wiele innych pytań związanych z Wielkanocą, będzie można znaleźć odpowiedź podczas festynu ludycznego, który odbędzie się w najbliższą sobotę. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15 w Galerii Piastów.

– Zwykle Wielkanoc kojarzy się nam ze święconką, pisankami, śmingusem-dyngusem czy mazurkami. Jednak o innych tradycjach ludowych, związanych z tym świętem, wiemy już niewiele. Większość z nas miałaby problemy z udzieleniem odpowiedzi na pytania: czym były zapusty, skąd w polskiej tradycji wielkanocnej wziął się zajączek albo co to są rumśice? – mówi Jerzy Starzyński z Legnickiego Centrum Kultury. – Wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o obrzędowości związanej ze Świętami Wielkiej Nocy, ale także całego cyklu wiosennego, zapraszamy na festyn do Galerii Piastów! – zachęca.

W galerii pojawią się reprezentanci mniejszości narodowych i etnicznych, zamieszkujący nasz region, m.in. Łemkowie, Kresowiacy, Niemcy, Górale Czadeccy. Opowiedzą o swoich zwyczajach, poczęstują potrawami. Będzie także degustacja dobrze znanych bab i mazurków wielkanocnych.

– Na tych, którzy chcą zgłębić sztukę pisania tradycyjnych pisanek: polskich, łemkowskich, huculskich, będą czekać twórcy ludowi. Odbędą się też warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych a Jurgen Gretschel zaprezentuje potrawy wielkanocne typowe dla kuchni niemieckiej. Całość poprowadzi etnograf, Małgorzata Michalska z Katedry Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego – mówi Jerzy Starzyński.

Podczas festynu będą też występy artystyczne, na scenie zobaczymy m.in.: Zespół Górali Czadeckich „Dawidenka” z Koźlic, Zespół Folklorystyczny „Roztoka” z Rudnej, Zespół Folklorystyczny „Niezapominajki” z Osłej, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy oraz zespól Pieśni Tańca „Legnica”.

Będzie to kolejne, wielokulturowe przedsięwzięcie w ramach cyklu „Kto siedzi na miedzi (-y)?” Legnickiego Centrum Kultury. Podobne spotkanie odbyło się przed świętami Bożego Narodzenia, a latem legniczanie mogli uczestniczyć w festiwalu kultur.

– Legnickie Centrum Kultury realizuje ten cykl, abyśmy mogli nie tylko bliżej poznać nasze tradycje, ale i tradycje naszych sąsiadów z mniejszości narodowych i etnicznych, z którymi od lat mieszkamy na jednym terenie, a często tak niewiele o nich wiemy – tłumaczy Edyta Golisz, odpowiedzialna za promocję LCK. – Tymczasem bliższe, wzajemne poznanie pokonuje myślowe stereotypy i buduje między ludźmi przyjazne relacje, tak bardzo potrzebne w dzisiejszym, niespokojnym świecie. Dlatego koniecznie przyjdźcie na spotkanie do Galerii Piastów! – zachęca.

FOT. LCK

Dodaj komentarz