LEGNICA. Miasto wyremontuje Teatr Letni

IMG_3722Szykuje się powrót do świetności jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów parkowych. Zabytkowy Teatr Letni zostanie wyremontowany i będzie służył mieszkańcom.

– Decyzja o rewitalizacji obiektu zapadła w trosce o przyszłość zabytkowej budowli – przyznaje rzecznik prasowy magistratu, Arkadiusz Rodak. – Jest ona architektoniczną perełką, ale jej potrzeby remontowe nie zachęcały potencjalnych inwestorów. Miasto przyjmuje na siebie ciężar opieki nad tym obiektem oraz jego rewitalizacji. Choć, jak podkreślają władze miasta, będą czynione starania o pozyskanie środków finansowych z funduszy zewnętrznych – dodaje urzędnik.

– Teatr Letni wielokrotnie był wystawiany do przetargu na dzierżawę lub sprzedaż – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Nie przyniosło to jednak spodziewanych efektów, a zainteresowanie potencjalnych inwestorów było małe. W tej sytuacji zdecydowałem o rozpoczęciu prac przygotowawczych do remontu tego zabytkowego obiektu. Remont jest konieczny, ponieważ Teatr Letni powinien dobrze służyć mieszkańcom i gościom miasta – dodaje gospodarz.

Pierwszym etapem będzie opracowanie dokumentacji. Ważne jest także zbadanie potrzeb i oczekiwań legniczan związanych z przyszłą funkcją obiektu. Właściwe prace rozpoczną się, gdy dobiegnie końca remont Akademii Rycerskiej. Obecnie odnawiane są tu dwie reprezentacyjnych sale – królewska i maneżowa. Prace są zaawansowane. Warto przypomnieć, że miasto na remont Akademii Rycerskiej wydało blisko 50 mln własnych środków. Rewitalizacja Teatru Letniego będzie zdecydowanie mniej kosztowna.

Prezydent Tadeusz Krzakowski podkreśla, że gmach Teatru Letniego jest w całości własnością miasta. Tak więc nie będzie w tym przypadku takich problemów, jak z kinem Ognisko. Od lat przed sądem toczy się proces o odzyskanie pełni gminnych praw właścicielskich do obiektu kina. Dopiero po takim orzeczeniu miasto wyremontuje budynek, w którym planowane jest urządzenie sali koncertowej.

Teatr Letni to bardzo ciekawa pod względem architektonicznym budowla w parku Miejskim. Po wojnie służyła armii radzieckiej. Odbywały się tutaj akademie i potańcówki. Gdy Rosjanie odeszli, teatr przejęło miasto. Następnie wydzierżawiło go biznesmenowi, który organizował tu dyskoteki. Nie cieszyły się one jednak dobrą sławą. Już blisko 10 lat temu miasto odebrało go najemcy. Kolejny, który wydzierżawił obiekt, nie wywiązał się ze zobowiązań finansowych. W tej sytuacji trzy lata temu teatr ponownie przejęło miasto. Przetargi na dzierżawę nie przyniosły skutku. Remont otworzy nowy rozdział w jego historii.

.

Dodaj komentarz