LEGNICA. Miasto przypomina o deklaracjach

IMG_5856– Warunkiem koniecznym do korzystania z mniejszych opłat śmieciowych jest złożenie nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami – przypomina Arkadiusz Rodak, rzecznik legnickiego magistratu. – To wymóg ustawowy, choć nikomu się nie podoba – przyznaje.

Od 1 lutego legniczanie płacą mniej za wywóz odpadów komunalnych. Stawki zmalały z 13,7 zł do 9,7 zł – za śmieci zbierane w sposób selektywny – i z 17,8 zł do 17 zł za te niesegregowane. Tańsze opłaty przewidziano także dla nieruchomości niezamieszkałych, takich jak np. szkoły, instytucje, sklepy itp.

– Niestety, rząd i parlament do tej pory nie znowelizowały przepisów, wymagających nowych deklaracji przy każdej zmianie warunków. Do biura gospodarki odpadami komunalnymi wpłynęło dotąd około 16 tysięcy takich dokumentów. Pierwotnie, w ubiegłym roku, było ich  25 tysięcy. Wielu mieszkańców jeszcze deklaracji nie złożyło, ale jeśli chcą płacić mniej, muszą to uczynić – podkreśla urzędnik.

Osoby prawne i jednostki organizacyjne wnoszą opłaty comiesięcznie, np. za luty do 15 marca. Natomiast osoby fizyczne mogą się rozliczać raz na kwartał, czyli za pierwsze trzy miesiące także do 15 marca. Również do tego terminu powinny być złożone nowe deklaracje.

Dokumenty są przyjmowane w pokoju nr 3 na parterze oraz 305 i 306 na III piętrze Urzędu Miasta. Punkt przyjęć działa też w siedzibie straży miejskiej przy alei Rzeczypospolitej 3.

JOM

Dodaj komentarz