LEGNICA. LSSE kształci kadry

IMG_5280Kolejne firmy z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej chcą współpracować na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego – informuje biuro prasowe LSSE. Przedsiębiorstwa BASF Polska oraz Rileta podpisały listy intencyjne w sprawie współpracy dotyczącej przygotowania wykwalifikowanych kadr dla potrzeb Legnicy i Komornik.

Do inicjatywy przystąpiły ponadto Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej oraz Zespół Szkół Budowlanych Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego „Primgabex” w Legnicy. Wszyscy partnerzy listów intencyjnych zobowiązali się m.in. do wspólnej pracy na rzecz dostosowania kierunków kształcenia do potrzeb przemysłu i pozyskiwania funduszy na cele edukacyjne.

Firmy BASF Polska i Rileta zapowiadają organizację praktyk zawodowych na terenie swych zakładów. – Dodatkowo będą intensywnie współpracować z powiatowymi urzędami pracy w Środzie Śląskiej i Legnicy – informuje Rafał Jurkowlaniec, prezes LSSE. Pracownicy tzw. pośredniaków mają aktywizować zarejestrowanych u nich absolwentów szkół zgodnych z profilem działalności przedsiębiorstw.

Szkolnictwo skierowane do potrzeb pracodawców to cel Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która wspiera rozwój zaplecza kadrowego działających na jej terenie firm. Stąd pomysł na łączenie edukacji z praktyczną nauką zawodu.

W bezpośrednim otoczeniu LSSE znajduje się 26 szkół zawodowych i technicznych oraz osiem uczelni wyższych. Wszystkie są otwarte na współpracę z inwestorami. W Strefie istnieje 10 klas patronackich, w których nauka zawodu odbywa się zarówno w szkołach, jak i firmach. Prekursorem rozwoju tzw. szkolnictwa dualnego był Volkswagen, który kilkanaście lat temu zapoczątkował starania o wpisanie na listę zawodów mechatronika. Dziś absolwenci tego kierunku są poszukiwani na rynku pracy.

W gronie firm zaangażowanych w rozwój szkolnictwa zawodowego są także: Sitech, Winkelmann, Haerter Technika Wytłaczania i Vorwerk Dichtungsysteme, które patronują klasom w Chocianowie, Legnicy i Środzie Śląskiej.

Z

Dodaj komentarz