LEGNICA. Katolicy protestują. Zniesmaczony jest też Kazimierz Ujazdowski

IMG_5341Aktem destrukcji nazwał wystawę prezentowaną w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra były minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski. Polityk, który startuje w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości, przyjechał dziś do Akademii Rycerskiej, by osobiście obejrzeć kontrowersyjną ekspozycję. Chodzi o prezentację barcelońskiego artysty, który wokół świętych obrazów umieścił zdjęcie dziewczyny rozchylającej uda. Bohaterka fotografii ma krwią menstruacyjną poplamione majtki.

IMG_6398Kandydat do Europarlamentu uważa, że autor narusza godność kobiety. – To zasmucające wydarzenie, bo prezentacja nie ma nic wspólnego z działalnością artystyczną. W sąsiednich gablotach widziałem prawdziwe dzieła sztuki, ale ta instalacja nim nie jest – uważa były minister kultury, który kilka lat temu – jako szef tego resortu – odwołał swój patronat nad jednym z legnickich konkursów złotniczych. Wtedy poszło o dwie prace. W jednej z nich autor umieścił w monstrancji prezerwatywę. Inny z kolei na koloratce noszonej przez księży pokazał symbol SS – litery symbolizujące faszystowską eskadrę ochronną III Rzeszy wykonane były ze srebra. Do protestu dołączył się ówczesny prezes KGHM Krzysztof Skóra, który wycofał spółkę ze sponsorowania złotniczej imprezy.

IMG_5333Zdaniem Kazimierza Michała Ujazdowskiego nie każdy wybryk jest sztuką i nie każdą szaloną interpretację powinny prezentować instytucje publiczne, jaką jest organizator wystawy, czyli Galeria Sztuki w Legnicy. W najbliższych dniach polityk chce wystosować do prezydenta Legnicy oficjalne pismo, w którym poprosi, by w przyszłości gospodarz miasta – który sprawuje nadzór nad galerią – zadbał, aby nie dochodziło do podobnych zgrzytów.

Ekspozycją oburzone są też środowiska katolickie. W poniedziałek zamierzają pojawić się na sesji rady miasta i przekazać swe listy, pod którymi podpisali się oburzeni mieszkańcy. Przekonują, że instalacja obraza ich uczucia religijne. Również w poniedziałek na dziedzińcu Akademii Rycerskiej chcą wspólnie odmawiać modlitwę – Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

IMG_6423Dyrektor Galerii Sztuki Zbigniew Kraska nie ma sobie nic do zarzucenia i jest zaskoczony wrzawą wokół ekspozycji. Ta sama instalacja była prezentowana w katolickiej Hiszpanii i tam nie wywołała żadnych kontrowersji.

JOM

Dodaj komentarz