LEGNICA. Kamionkowe arcydzieła

z_gliny_stworzone_IMG_4552Do 30 stycznia 2016 r. w Muzeum Miedzi czynna jest wystawa „Z gliny stworzone. Kamionka ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu”. To dobra propozycja na spędzenie wolnych dni noworocznych.

Wystawa prezentuje jeden z symboli rzemiosła Dolnego Śląska, jakim są wytwory ceramiczne pochodzące z Bolesławca. Na ekspozycji znalazło się ok. 300 obiektów powstałych od XV do początku XXI wieku. Naczynia wytwarzane były z różnych odcieni gliny, od najcenniejszej – czerwonej, poprzez szarą do jasnej i niemal białej. Dla zwiększenia walorów użytkowych i estetycznych pokrywano je polewami. Najstarsze otrzymywały polewy kobaltowe. Najpopularniejszymi kolorami były różne odcienie brązu, a kiedy w początkach XX wieku większość naczyń powstawała z jasnej glinki kaolinowej, powierzchnię zaczęto ozdabiać za pomocą stempli dekoracją w odcieniach kobaltu.

Na wystawie licznie reprezentowane są naczynia z XVIII i XIX wieku. Powstawały wtedy toczone na kole dzbany pokryte brązowym szkliwem ziemnym. Często miały cynowe przykrywy, stopy i wzmocnienia ucha. Z drugiej połowy XVIII w. i z wieku XIX pochodzą dzbany ozdobione plastycznymi nakładkami. Te elementy dekoracyjne, wykonane z jasnej glinki, odcinające się wyraźnie od ciemnego tła naczynia, stały się typowe dla Bolesławca.

Dodaj komentarz