LEGNICA. Jammowanie z Komedą

Jammowanie z Komedą !W piątkowy wieczór, 11 kwietnia 2014 r., w Domu Studenta PWSZ im. Witelona w Legnicy odbędzie się kolejny cykl spotkań Witelon Jam Session. Tym razem jammowanie będzie poświęcone twórczości Krzysztofa Komedy – jednemu z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, słynnemu polskiemu jazzmanowi, który wywarł istotny wpływ na ukształtowanie oryginalnego stylu, określanego jako polska szkoła jazzu.

Po tragicznej śmierci artysty, w 1969 roku, jego twórczość miała wpływ na rozwój międzynarodowej sceny jazzowej, zwłaszcza awangardy lat 70. XX wieku. Krzysztof Komeda był absolwentem konserwatorium muzycznego w Poznaniu. Jego młodzieńcze zainteresowania muzyczne przekształciły się w wielką fascynację jazzem. Współpracował m.in. z pierwszym powojennym zespołem jazzowym „Melomani”.

Wielką karierę Komedy zapoczątkował występ na Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku wraz z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim. Liczne koncerty i wyjazdy zagraniczne spowodowały, że Komeda zaczął poszukiwać nowych inspiracji i rozwiązań. Zainteresowała go muzyka filmowa. Powstały ilustracje muzyczne do filmów Wajdy, Morgensterna, Nasfetera. Współpraca kompozytora z Romanem Polańskim zaowocowała powstaniem wspaniałej muzyki do takich obrazów jak „Nóż w wodzie” czy „Dziecko Rosemary”.

Komeda był niepowtarzalny w tym, co robił. Jego muzyka stwarzała wyjątkową atmosferę, a swoisty klimat nadawał filmom nowy, poetycki wymiar. W 1968 roku w Los Angeles uległ tragicznemu wypadkowi. Po przewiezieniu do kraju zmarł 23 kwietnia 1969 roku.

Młodzi muzycy, którzy wystąpią podczas Witelon Jam Session swoim graniem chcą upamiętnić tego wybitnego Polaka i oddać mu hołd. Dla wielu z nich, bowiem przygoda z muzyką zaczęła się dzięki twórczości Krzysztofa Komedy.

Źródło: PWSZ

Dodaj komentarz