Legnica i gmina Lubin z największym apetytem na miód

Finaliści tegorocznej edycji projektu

Legnica i gmina wiejska Lubin zdobyły tytuł gminy przyjaznej pszczołom. Zostały wyróżnione za działania na rzecz ochrony pożytecznych owadów.

Do tegorocznej edycji inicjatywy „Manifest gmin przyjaznych pszczołom” zgłosiło się 269 samorządów. Ten tytuł zdobyło dziesięć gmin, które w najciekawszy i najskuteczniejszy sposób pomagają pszczołom przetrwać w zdominowanym przez człowieka środowisku. Organizatorem projektu jest firma ZT Kruszwica, która chce zwrócić uwagę na problem wymierania pszczół i zachęcić jak najwięcej gmin, by razem z mieszkańcami zadbały o te owady.

Legnica ograniczyła koszenie terenów, na których rosną miododajne rośliny, rozdała też mieszkańcom ulotki „Sposoby na ratowanie pszczół”, przygotowała edukacyjne warsztaty dla dzieci i Wielki Dzień Pszczół w palmiarni.

Z lewej: Natalia Legutko, referent ds. edukacji ekologicznej Urzędu Miasta Legnica

– Zdajemy sobie sprawę, jak ważną i nieodłączną częścią światowego ekosystemu są te owady. W tym roku opracowaliśmy program „Sieć Pasiek Miejskich”. Naszą misją jest jej dalszy rozwój. Tworzymy miejsca, gdzie te pożyteczne owady będą mogły znaleźć pokarm oraz schronienie – mówi prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.

Na edukowanie mieszkańców postawiła też gmina wiejska Lubin, organizując warsztaty dla dzieci i dorosłych, degustacje miodów i konkurs na najpiękniejszą posesję, w którym szczególnie duże szanse zwycięstwa miały przydomowe ogrody, w których rosły rośliny zapewniające pszczołom pokarm.

Certyfikat dla gminy Lubin odebrał wicewójt Bartosz Chojnacki

– 140 klonów i lip, posadzonych wzdłuż drogi Gorzelin – Raszówka oraz 100 dereni, lip, wierzb i klonów, zasadzonych przez mieszkańców Miroszowic – opisuje gminne działania wójt Tadeusz Kielan – Edukację ekologiczną rozpoczynamy w najmłodszych grupach przedszkolnych, kontynuując ją w szkołach podstawowych, a na Akademii Senioralnej kończąc. Angażujemy się w organizację szkoleń dla rolników w zakresie stosowania środków ochrony roślin – dodaje.

W gronie wyróżnionych w tym roku samorządów znalazły się także: Białystok, Elbląg, Poznań, Pszczółki, Gostycyn, Szczaniec, Świeradów-Zdrój i Wołomin.

Fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

*

code