LEGNICA. Dziś matematyka. Znów obowiązkowa dla wszystkich

chlopakiDla absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego dzisiejszy egzamin dojrzałości z matematyki nie był większym zaskoczeniem. Niespodzianką okazało się natomiast pytanie, które pojawiło się już na maturze próbnej, a dotyczące liczenia jabłek przez ojca i syna. – Wtedy tego zadania nie dało się rozwiązać, to i teraz mogą być niespodzianki – przyznają maturzyści.

Czterech, spotkanych przez nas pod szkołą młodych mężczyzn, egzamin napisało przed czasem. W doskonałych nastrojach czekali na pozostałych kolegów. Wszyscy w planach mają studia poza Legnicą. Jeden z nich chce studiować leśnictwo w Poznaniu lub Warszawie, bo – jak przekonuje – po tym kierunku można liczyć na państwową i stałą posadę. Reszta towarzyszących mu kolegów zamierza kontynuować naukę we Wrocławiu na kierunkach: informatyka, automatyka i robotyka oraz anglistyka.

Jutro wszyscy będą zdawać język angielski. Ich zdaniem to najłatwiejszy ze wszystkich maturalnych przedmiotów.

marlenaW takim dobrym nastroju nie była dziś Marlena Szewczyk, absolwentka legnickiego ekonoma. Jej zdaniem zarówno wczorajszy język polski, jak i dzisiejsza matematyka, nie należały do najłatwiejszych. – Dla mnie najważniejszy jest teraz egzamin zawodowy, który zdaję pod koniec czerwca. Maturę zawsze można poprawić, a bez zaliczenia tego egzaminu trudno mi będzie znaleźć pracę – uważa absolwentka czteroletniej szkoły hotelarskiej.

Marlena przyznaje, że ma plan B. – Jak nie pójdzie mi na maturze, zamierzam szybko pójść do pracy. A jeśli wszystko się powiedzie zgodnie z planem, chcę studiować hotelarstwo i turystykę we Wrocławiu lub w Poznaniu. W przyszłości marzy mi się własny pensjonat, ale teraz – w najbliższy piątek – czeka mnie matura z biologii. Z kolei 13 maja maturzystka zdaje pisemny niemiecki, a trzy dni później ustny egzamin z tego języka.

IMG_3722W Legnicy do egzaminu dojrzałości przystąpiło 1267 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Największy odsetek zdających, bo aż 64 proc., stanowią absolwenci dziewięciu liceów ogólnokształcących, w sumie 817 osób. Uczniowie kończący jedenaście szkół średnich technicznych to łącznie 431 osób, czyli 34 proc.

Z kolei w powiecie legnickim w tym roku do matury przystąpiło 111 osób. Wszyscy to absolwenci Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie.

W powiecie złotoryjskim egzamin dojrzałości zdaje łącznie 201 osób, z czego 109 to absolwenci Liceum Ogólnokształcącego w Złotoryi i 92 absolwentów Zespołu Szkół Zawodowych w Złotoryi.

W powiecie jaworskim maturę przeprowadzają trzy szkoły: dwie w Jaworze i jedna w Bolkowie. Pracownicy oświaty starostwa wiedzą, że w jednej z placówek egzamin zdają 73 osoby, w drugiej jeszcze nie wiadomo. Z kolei w Zespole Szkół Agrobiznesu w Bolkowie odmówiono nam udzielenia informacji na temat liczby zdających.

JOM

Dodaj komentarz