LEGNICA. „Chroń dziecięcy uśmiech” (WIDEO)

2015-10-07 10_31_44j– Do szkół powinien wrócić dentysta – alarmują lekarze oraz nauczyciele. Okazuje się, że 80 % uczniów szkół podstawowych ma problem z próchnicą. Dzieci szczotkują zęby tylko raz dziennie, niektóre w ogóle o tym zapominają. Dlatego w Legnicy w ramach akcji „Chroń dziecięcy uśmiech” przebadano blisko 800 uczniów.

17 członków ekipy Dziecięcego uśmiechu dotarło do Szkoły Podstawowej nr 9 w Legnicy. W sześciu mobilnych gabinetach dentystycznych, rozstawionych na sali gimnastycznej badano uczniów. Takie gabinety od trzech lat jeżdżą po polskich szkołach i uczą najmłodszych jak dbać o swój uśmiech.

– W pierwszych dwóch edycjach przebadaliśmy ponad 14 tys. dzieci , teraz planujemy przebadać 9 tys.  – mówi Łukasz Dereń – rzecznik akcji „Chroń dziecięcy uśmiech”.

Uczniowie przyznają, że o swoje zęby dbają, szczotkują je codziennie i regularnie odwiedzają dentystę i wcale się nie boją. – Nie boję się, chcę zostać w przyszłości dentystką – mówi Natalia, uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 w Legnicy

Badania pokazują jednak coś innego. 70 % dzieci w Legnicy ma problemy z próchnicą, połowa z nich myje zęby tylko raz dziennie, niektóre nigdy nie były u dentysty. – Część dzieci jest po raz pierwszy u stomatologa i są to dzieci nawet w wieku 12 lat – mówi Anna Wieszczycka, lekarz stomatolog.

Zastępca dyrektora, Barbara Kożuchowska, pamięta czasy, kiedy na ostatnim piętrze szkoły stacjonował szkolny dentysta. Niestety, gabinetu już nie ma, tak jak w większości polskich szkół. – Dzieci były wtedy sprawdzane systematycznie. Myślę, że to pomagało również rodzicom w tym zabieganym świecie – mówi Barbara Kożuchowska, zastępca dyrektora SP nr 9 w Legnicy.

Również lekarze stomatolodzy, a także pielęgniarki mówią , że dentysta w szkole to podstawa. – Szkoda, że ich stamtąd wypchnięto bo teraz trzeba całą bazę budować na nowo, a to ogromny koszt , łatwo jest coś zepsuć trudno jednak odbudować – mówi Jola Tauter, pielęgniarka stomatologiczna.

Badania zębów wśród uczniów zostały przeprowadzone w ramach programu „Chroń dziecięcy uśmiech”. Akcja to wspólny pomysł Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i oraz Grupy Lux Med.

zobacz też: 

M.K.

Dodaj komentarz