LEGNICA. Bohaterka Esterka

DSC09324popUratowała siostrę i sąsiadów przed zatruciem czadem. Na cześć dziewięcioletniej Estery Taracińskiej w Szkole Podstawowej nr 2, do której chodzi dziewczynka, odbyła się uroczystość, podczas której uhonorowano małą bohaterkę.

W wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej zebrali się uczniowie i nauczyciele. Dzieciaki namalowały transparenty: „Esterka nasza bohaterka”. Uczennica jest sympatyczna i inteligentna. W piątkowy wieczór, 21 lutego, słuchała muzyki. W łazience kąpała się jej 13-letnia siostra, Karolina. Rodziców nie było w domu.

– Usłyszałam jakiś hałas w łazience – opowiada Esterka. – Próbowałam otworzyć drzwi, ale były zamknięte. Zadzwoniłam do taty, który był w pobliżu domu. On wyważył drzwi i wyniósł nieprzytomną siostrę do przedpokoju. Otworzył okna, by przewietrzyć pomieszczenia. Zaalarmował pogotowie – relacjonuje dziecko. – Cieszę się, że wszystko dzięki przytomności młodszej córki zakończyło się szczęśliwie – dodaje tata.

– Nic nie pamiętam – przyznaje Karolina, która obudziła się w dopiero karetce. Strażacy stwierdzili znaczne stężenie tlenku węgla w mieszkaniu. Także w sąsiednim. Do szpitala z objawami podtrucia na obserwację trafiło siedem osób

– Postawa Estery była niezwykła i niecodzienna – przyznaje wiceprezydent miasta Dorota Purgal, która wręczyła małej bohaterce prezent i odczytała list gratulacyjny od prezydenta Tadeusza Krzakowskiego, który napisał: „Droga Estero, wszyscy legniczanie są pod wielkim wrażeniem Twojej bardzo dzielnej postawy. Uratowałaś życie siostry, zagrożonej zatruciem czadem. Twój czyn i zachowanie były bardzo dojrzałe. Jesteś bohaterką. Możesz być wzorem nie tylko dla rówieśników, ale i osób starszych. Serdecznie Ci gratuluję, a Twoim rodzicom przekazuję słowa uznania za mądre i odpowiedzialne wychowanie.”

Natomiast dyrektor pogotowia ratunkowego, Andrzej Hap uznał, że taka postawa była zgodna z kanonami medycyny ratunkowej i nadał dziewczynce tytuł Młodego Ratownika. – Takie sytuacje powinny pobudzać wyobraźnię nas wszystkich – dodają szef straży pożarnej w Legnicy Adam Konieczny oraz zastępca komendanta wojewódzkiego PSP Andrzej Abulewicz. Więcej TUTAJ.

ŹRÓDŁO UM LEGNICA

Dodaj komentarz