LEGNICA. Będzie się działo

4 RTradycyjny korowód prześmiewców rozpocznie w piątek, 13 czerwca, dwudniowy festiwal satyry – Satyrykon 2014. Pochód o godz. 17 zatrzyma się na głównym trotuarze miasta, tuż obok rzeźby Filipa – symbolu imprezy, gdzie odsłonięte zostaną kolejne dwie tablice pamiątkowe. Obie poświęcone zmarłym w ubiegłym roku grafikom: Zygmuntowi Januszewskiemu i Tomaszowi Jurze.

Po uroczystości wręczenia nagród laureatom, uczestnicy przejdą do Muzeum Miedzi, gdzie około godz. 18 zaplanowane jest otwarcie wystawy pokonkursowej. Znajdzie się na niej 219 prac 131 autorów z całego świata.

Następnie, w galerii Ring w Rynku, zaplanowany jest wernisaż wystawy rumuńskiego artysty Floriana Doru Crihany. Jej tytuł to „Legnica satyryczne impresje”. Warto obejrzeć tę ekspozycję, ponieważ w całości poświęcona jest Legnicy, a prace – które znajdą się na tej wystawie – pojawią się w przyszłorocznym kalendarzu. Organizatorzy festiwalu zapewniają, że są niezwykłej urody.

Natomiast o godz. 19.30 w Galerii Satyrykonu rozpocznie się wernisaż wystawy ilustracji prasowych z lat 1914-1918 flamandzkiego twórcy George Van Raemdoncka.

Z kolei w sobotę w Teatrze Modrzejewskiej o godz. 18 zaplanowane jest otwarcie wystawy prac studentów ASP w Katowicach z cyklu „Skłonności do ostrości”. Tego dnia i w tym samym miejscu o godz. 17 i 20 zaplanowane są dwa biletowane koncerty Artura Andrusa i Przyjaciółek (Magdy Umer, Marii Czubaszek i Hanny Śleszyńskiej).

JOM

W tym roku za rysunek powyżej, bez tytułu, polski artysta Dariusz Mrożek otrzymał drugie wyróżnienie w dziale Żart. Nagroda wynosi 4 tys. zł.

Dodaj komentarz