Lakierobejca – idealna do malowania mebli ogrodowych i nie tylko

Lakierobejca – idealna do malowania mebli ogrodowych i nie tylko

Do malowania drewna na zewnątrz można wykorzystać wiele różnych produktów – impregnat, olej, emalię lub lakier. Doskonałe efekty uzyskasz za pomocą lakierobejcy, która delikatnie barwi i chroni naturalne drewno. Sprawdź, dlaczego jest tak chętnie wybierana i co warto wiedzieć o malowaniu lakierobejcą.

Lakierobejca do drewna – co to takiego?

Produkt ochronno-dekoracyjny dostępny w sklepach pod nazwą lakierobejca to nic innego jak lakier do drewna wzbogacony w pigment, który nadaje powierzchni wybrany kolor. Zadaniem tego produktu jest zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników zewnętrznych – śniegiem, deszczem, wilgocią, promieniami słonecznymi (promieniowaniem UV), a także owadami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Lakierobejca do drewna zapobiega rozwojowi grzybów, pleśni i powstaniem sinizny, która często dotyka surowe deski wystawione na działanie deszczu.

Produkt posiada pigment, najczęściej w wybranym odcieniu brązu. Dzięki temu możesz na przykład sprawić, że sosnowe meble wyglądają tak, jakby były wykonane z egzotycznego drewna. Pamiętaj, że lakierobejca nie zapewnia całkowitego krycia kolorem. Nadal będą widoczne słoje i sęki, a drewno zachowa swój naturalny charakter.

Zobacz, co jeszcze potrafią farby do drewna na zewnątrz: https://www.dekoratorium.pl/pl/czym-powinna-sie-charakteryzowac-farba-do-drewna-na-zewnatrz.

Co można pomalować lakierobejcą?

Lakierobejca doskonale nadaje się do zastosowania na zewnątrz. Pomalujesz nią meble ogrodowe, balustrady oraz deski na tarasie. Dobierając piękny odcień, na przykład palisander lub mahoń, uzyskasz eleganckie wykończenie przestrzeni wokół domu. Lakierobejca świetnie sprawdzi się także jako produkt do zabezpieczenia elementów ogrodowej architektury – altan, pergoli, wiat i innych drewnianych konstrukcji.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wykorzystał ten produkt również wewnątrz pomieszczeń. Możesz wykorzystać lakierobejcę do wykończenia drewnianych parapetów, boazerii, listew czy belek stropowych. Możesz także pomalować nią drzwi oraz meble. Ochronisz w ten sposób drewno i uzyskasz piękne wykończenie – z kolorem, ale i zachowaniem rysunku słojów.

Lakierobejce sprawdzonych marek znajdziesz na stronie Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Lakierobejce/c/b2c-lakierobejce.

Prawidłowe zastosowanie lakierobejcy – to musisz wiedzieć

Aby uzyskać pełną ochronę drewna, przed malowaniem drewna lakierobejcą zastosuj dodatkowo impregnat. W ten sposób możesz uzyskać nawet 6 lat ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, owadami czy powstaniem sinizny. Lakierobejcę nanoś pędzlem przeznaczonych do produktów na bazie rozpuszczalników. Prowadź pędzel wzdłuż linii słojów – maluj pasy, które lekko na siebie nachodzą. W ten sposób rozprowadzisz farbę równomiernie. Używaj produktu wyłącznie przy dodatnich temperaturach i bezwietrznej pogodzie. Wilgotność nie powinna być zbyt wysoka, w przeciwnym razie lakierobejca może schnąć bardzo długo. Po naniesieniu pierwsze warstwy odczekaj kilkanaście godzin, a następnie wykonaj szlifowanie międzywarstwowe. Odpyl powierzchnię i przystąp do malowania drugiej warstwy. W sumie potrzebne będzie od 2 do 3 powłok, aby uzyskać najlepszy rezultat.

Dodaj komentarz

*

code