Opublikowany: pt, Mar 13th, 2020

Kwalifikacja wojskowa zakończona wcześniej. Wezwania tracą ważność

Z powodu pandemii koronawirusa zakończona została kwalifikacja wojskowa. Wszystkie wezwania wydane przez wójtów burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się na kwalifikacji straciły ważność. Osoby, które je otrzymały, nie mają już obowiązku stawienia się przed komisją lekarską.

W powiecie lubińskim kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 2 i miała potrwać do 27 marca. Zakończyła się jednak już dzisiaj, 13 marca. Wszystko przez ryzyko zakażenia koronawirusem.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek (13 marca br.). Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.Rozporządzenie przewiduje, że dziś (13 marca br.) zakończą działanie powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. NIE MAJĄ już tego obowiązku. Wezwania te tracą ważność

– informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Szacuje się, że od 2 lutego do chwili 12 marca br. powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 proc. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Natomiast pozostałe osoby zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w 2021 r.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..