Opublikowany: wt, Lip 3rd, 2018

Które gminy najmniej, a które najbardziej zadłużone?

Ostrowice w województwie zachodniopomorskim to najbardziej zadłużona gmina w Polsce. Dług na jednego mieszkańca wynosi tam aż 18,6 tys. zł! A jak w zestawieniu najbardziej i najmniej zadłużonych gmin wypada nasz region? Na którym miejscu plasuje się Lubin?

Zestawienie przygotowała Państwowa Agencja Prasowa, na podstawie danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów. Zawiera ono dane o zadłużeniu poszczególnych gmin w odniesieniu do liczby mieszkańców oraz całkowitym długu samorządów na koniec 2017 r.

Listę 2478 gmin otwiera wspomniany Ostrowiec, mała gmina licząca niewiele ponad 2,5 tys. mieszkańców. Samorząd ma ponad 46 mln zł długu, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje aż 18,6 tys. zł zadłużenia. „W związku z nadmiernym zadłużeniem, głównie w parabankach, gmina na mocy procedowanej specustawy ma zostać zlikwidowana, co nie miało dotychczas precedensu” – podaje samorząd.pap.pl.

Na liście najbardziej zadłużonych gmin wysokie pozycje zajmuje wiele dolnośląskich samorządów. Wałbrzych ma piąte miejsce z ponad 560 mln zł długu, co daje prawie 4,9 tys. zł zobowiązania na jednego mieszkańca. Duże jest też zadłużenia stolicy Dolnego Śląska, która plasuje się na 11. miejscu. Wrocław ma 2,6 mld zł długu i ponad 637 tys. mieszkańców. To oznacza, że każdy wrocławianin ma 4,1 tys. zł zadłużenia.

Sąsiednia Legnica jest na 64. miejscu (2646 zł długu na jednego mieszkańca), Ścinawa na 130. miejscu (2178 zł na jednego mieszkańca), Wołów na 153. miejscu (2097 zł na jednego mieszkańca), Głogów na 195. miejscu (1922 zł na jednego mieszkańca), gmina wiejska Lubin na 395. miejscu (1537 zł na jednego mieszkańca).

Nasze miasto znajdziemy dopiero na 847. pozycji. W przeliczeniu na jednego mieszkańca dług Lubina wynosi 1120 zł.

Najmniejszy dług ma gmina Dominowo w województwie wielkopolskim. Kwota zobowiązania na jednego mieszkańca wynosi tam niewiele ponad 1 tys. zł.

Informacja resortu finansów została opracowana na podstawie sprawozdań budżetowych jednostek samorządu terytorialnego po czterech kwartałach 2017 r. oraz danych GUS dotyczących liczby ludności według stanu na koniec 2016 r.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..