Krzydłowice kryją wiele ciekawostek

Przedstawiamy dziś kilka ciekawostek z historii Krzydłowic, jednej z większych miejscowości gminy Grębocice. Najstarsze informacje o tej wsi pochodzą z XII wieku.

„Krzydłowice, jak czytamy w informacji Urzędu Gminy Grębocice – zaliczane są do najstarszych osad na Ziemi Głogowskiej. Odnaleziono tu bowiem ślady średniowiecznej warowni wodnej”.

Pierwsza wzmianka o Krzydłowicach pochodzi ze źródeł kościelnych biskupstwa wrocławskiego z 1154 roku. Kolejny dokument, bulla papieska Innocentego IV z 1245 roku, wspomina o wsi Cridlowice, jako własności biskupstwa wrocławskiego. I tu niespodzianka – w drugiej połowie XIII wieku biskupstwo wrocławskie uzyskało dla Krzydłowic prawa miejskie. „Dokument z 1285 roku wymienia wójta (advocatus) z Cridlicz – czytamy dalej w gminnej informacji. – W średniowieczu przez Krzydłowice przebiegała droga handlowa wiodąca z Głogowa przez Ścinawę do Wrocławia (…). W pobliżu Krzydłowic wytyczono teren na plac targowy i wybudowano kościół. Konkurencja innych osad (Chobienia, Rudna) spowodowała jednak, że targi w Krzydłowicach wkrótce upadły.” Efekt był taki, że w początkach XIV wieku Krzydłowice utraciły też prawa miejskie.

Kolejny, mało znany rozdział w historii tej miejscowości dotyczy XVIII wieku. Wtedy to – prawdopodobnie – rozpoczęto w niej hodowlę jedwabników.

O dawnej świetności wsi świadczy m.in. pałac (na zdj.), dawna rezydencja Stoschów. Został zbudowany, razem z czworakami, stajnią i spichlerzem, w pierwszej połowie XVIII wieku. I należał do najpiękniejszych na Śląsku. Niestety, w 1947 roku strawił go pożar, a dzieła zniszczenia dopełniła dewastacja. Zachował się przypałacowy park. Nadal rosną w nim jesiony, klony, platany i świerki. Przypomnijmy, kilka lat temu miejsce to zostało uporządkowane i obecnie jest to tzw. trwała ruina.

Na uwagę zasługuje też kościół salowy pw. św. Marii Magdaleny, wzmiankowany po raz pierwszy w 1336 roku. „Jest to XIV -wieczna budowla gotycka, przebudowana w 1772 roku – czytamy w gminnej informacji. – Warto również wspomnieć o kaplicy grobowej Stoschów z 1730 roku wkomponowanej w przyziemie wieży kościelnej. Wnętrze kaplicy wykonane jest w stylu barokowym.”

Źródło: UG Grębocice/Fot. UR

Dodaj komentarz