Krew na wagę złota

Szpitale w całym kraju alarmują, że brakuje krwi. Najmniej jest grup minusowych, ale potrzebne są także te plusowe.

Lato to ciężki czas dla centrów krwiodawstwa. W wakacje częściej dochodzi do wypadków i urazów więc szpitale zgłaszają większe zapotrzebowanie na krew. Trwa także sezon urlopowy co oznacza, że dawców jest jak na lekarstwo – ich liczba spada nawet o połowę.

W okresie wakacyjnym faktycznie zapotrzebowanie na krew jest dużo więcej, a niestety mniej jest dawców. Dlatego bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich i prosimy, żeby nie zapominali o nas mówi kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Głogowie, Agata Gnap.

I wielu krwiodawców rzeczywiście nie zapomina. Dzielą się tym co mają najcenniejszego i namawiają do tego innych.

Uważam, że warto pomagać i zdecydowałem się na ten gest dlatego, że w ten sposób mogę komuś pomóc. Wiadomo, że krwi nie da się wyprodukować, mi tego nie ubędzie, a zawsze mogę komuś uratować życie – mówi jeden z dawców, który pojawił się w głogowskim krwiodawstwie.

Obecnie w głogowskim krwiodawstwie brakuje niemal każdej grupy krwi, ale najbardziej tej najrzadszej czyli minusowej.

Zawsze mniej jest grup minusowych, ale obecnie każda grupa jest dla nas szczególnie cenna – dodaje Aneta Gnap.

Krew oddać mogą osoby między osiemnastym, a sześćdziesiątym rokiem życia, które są zdrowe i ważą nie mniej niż pięćdziesiąt kilogramów. Punkt krwiodawstwa mieści się przy głogowskim szpitalu i jest czynny od poniedziałku do piątku.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..