KRAJ/REGION. Wicepremier obiecuje, PiS mówi „sprawdzam”

Jackiewicz 1Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zachęceni obietnicami wicepremiera Janusza Piechocińskiego, składanymi ostatnio w Lubinie, złożyli dziś w Sejmie wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji sejmowej ds. podatku od wydobycia niektórych kopalin.

– Domagamy się powołania tej komisji przede wszystkim na podstawie niepokojących informacji na temat skutków wprowadzenia miedziowego podatku, które uzyskaliśmy od samorządowców z Zagłębia Miedziowego – mówi Dawid Jackiewicz, poseł PiS.

Próby podejmowania dyskusji w sprawie podatku od kopalin na szczeblu parlamentarnym dotychczas spaliły na panewce. Przykładem może być choćby nadzwyczajne posiedzenie Komisji Skarbu Państwa, które okazało się fiaskiem. Aby utworzyć nadzwyczajną komisję ds. podatku miedziowego wniosek musi poprzeć parlamentarna większość. PiS potrzebuje więc w tej kwestii sojusznika. Partia Jarosława Kaczyńskiego liczy w tej sytuacji na PSL.

– Wicepremier Piechociński goszcząc w ubiegłym tygodniu w Zagłębiu Miedziowym mówił, że otwiera się przestrzeń do dyskusji na temat podatku od kopalin i w jego opinii powinniśmy zacząć rozmawiać na temat wprowadzenia jego zmiany. Liczymy na to, że uda się doprowadzić do takiej dyskusji.

W kwietniu raport o skutkach wprowadzenia podatku od niektórych kopalin na KGHM ma przygotować rząd Donalda Tuska. Jest to wymóg ustawowy. PiS chce, by komisja przygotowała alternatywne sprawozdanie jak i sprowokowała dyskusję na ten temat w Sejmie.

DRM

Dodaj komentarz