KRAJ. Katolicka Wielkanoc a inne religie

krzyżWiele w kontekście świąt wielkanocnych mówi się o kościele katolickim. Nie jest to jednak jedyne wyznanie w Polsce, dlatego też warto sprawdzić, jak wyglądają święta zmartwychwstania Jezusa i czy w ogóle istnieją w innych religiach.

Żydzi inaczej niż chrześcijanie obchodzą całe triduum paschalne. Według obydwu religii miało wtedy miejsce zmartwychwstanie Jezusa. Wielkanoc pokrywa się z innym niezwykle ważnym wydarzeniem religijnym w judaizmie – świętem Paschy. Wydarzenie związane ze zmartwychwstaniem Chrystusa odbyły się w okresie, kiedy Żydzi przyjechali do Jerozolimy właśnie na Święto Paschy.

Słowo „Pascha” oznacza po hebrajsku „przejście” i obchodzone jest na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. W Izraelu trwa ono aż siedem dni. Podczas pierwszego wieczora Paschy spożywa się w rodzinnym gronie uroczystą kolację i czyta się Hagadę, czyli świecki tekst, opowiadający o wyjściu z Egiptu. Jedząc specjalnie oczyszczonymi sztućcami jajka, macę, warzywa w słonej wodzie i pieczony udziec z kością, wypija się cztery kielichy wina dla upamiętnienia czterech sposobów nazwania wyzwolenia. Dni świąteczne u żydów i katolików nie pokrywają się. W judaizmie szabas zaczyna się w piątek i kończy w sobotę.

Podobnie do katolików Wielkanoc obchodzą natomiast prawosławni. Ze względu na kalendarz juliański jednak, obchodzą oni święta wielkanocne 13 dni po świętach katolickich. Podobnie obchody Wielkiego Tygodnia są czasem ścisłego postu. W Wielką Sobotę prawosławni także święcą pokarmy, jajka, kiełbasy, sól. W koszyczkach brakuje baranków z cukru. Śniadanie wielkanocne wygląda niemal identycznie. Pewną różnicą jest nabożeństwo wielkanocne. W Cerkwi wielkie jutrznie trwają kilka godzin w nocy, aż do świtu, a prowadzone są w języku starocerkiewnosłowiańskim.

zabytek 1Muzułmanie mają inne obrządki i święta, które są dla nich ważne. Istnieją dwa główne: Ramadan, który kończy się trzydziestodniowym postem oraz Wielkie Święta. W czasie Ramadanu nie wolno jeść ani pić od wschodu do zachodu słońca.

Wielkie Święta (cztery dni wolne) są porównywalne pod względem znaczenia do Wielkanocy. Rano wspólna modlitwa, w czasie której nie można rozmawiać, następnie wspólny obiad i życzenia. Tradycyjnie na Wielkie Święta zabija się barana. Zwykle na zakup barana składa się kilka rodzin. Jeżeli kogoś nie stać na taki zakup, jego sąsiedzi lub znajomi mają obowiązek się z nim podzielić.

W hinduizmie, dżinizmie, sikhizmie i buddyzmie nie mówi się o zmartwychwstaniu. Religie te przyjmują wiarę w reinkarnację. Wierzący w reinkarnację przyjmuje odradzanie się duszy zmarłego człowieka w innym ciele i wędrówkę dusz przez kolejne wcielenia.

DRM/FOT. ARCHIWUM

Dodaj komentarz