Koniec epoki papierowej. Czas na e-recepty!

Papierowe recepty odchodzą do lamusa. Będą one wydawane już tylko w określonych przypadkach. Od najbliższej środy 8 stycznia lekarze mają obowiązek wystawiania recept elektronicznych. Do zakupu leków wystarczy PESEL i kilka cyfr, resztę załatwi komputer. Kto i w jaki sposób będzie mógł z nich korzystać?

Wprowadzenie obowiązkowych e-recept ma na celu ułatwić życie lekarzom i farmaceutom, a skorzystać na nich mają przede wszystkim pacjenci.

– E-receptę zawsze będziemy mieli pod ręką. Jeżeli zechcemy ją zrealizować, wyjmiemy naszego smartfona – mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Resort zdrowia już od kilku miesięcy zwraca uwagę, że e-recepta ma wiele zalet, jest korzystna dla pacjentów i dla systemu. Może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, bo lekarz może ją wystawić na cały rok.

Dodatkowo e-recepta jest czytelna. Co więcej, nie można jej zniszczyć ani zgubić. Jej oryginał przechowywany jest w systemie przez 5 lat. Dzięki niej można kupić każdy lek w innej aptece w całej Polski, zachowując refundację, bez konieczności wykonywania odpisu recepty. Nawet jeśli e-recepta zawiera błędy, to część z nich na miejscu może poprawić farmaceuta, a resztę po telefonicznym monicie wprowadza do systemu lekarz. Nie musimy więc chodzić do przychodni po kolejny wydruk.

– Każda e-recepta to jest jeden lek, ale możemy dostać pakiet takich recept, w którym jest więcej niż jeden lek. Wówczas każdy z tych leków możemy zakupić w dowolnej aptece w całej Polsce – wyjaśnia Andrusiewicz.

Ministerstwo zdrowia twierdzi, że procedura wystawienia e-recepty jest prosta. Pacjent będzie mógł otrzymać czterocyfrowy kod SMS-em, który przedstawi w aptece wraz z numerem pesel. Będzie mógł także poprosić lekarza o przesłanie e-recepty mailem. Otrzyma wtedy informację wraz załącznikiem w PDF, a w nim kod kreskowy, który okaże farmaceucie.

Aby skorzystać z tych dwóch powyższych możliwości, musi wcześniej aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie www.pacjent.gov.pl. W tym celu w zakładce „Moje konto” wystarczy, że poda numer telefonu i (opcjonalnie) adres poczty elektronicznej. Tutaj znajdzie informacje np. o dawkowaniu leków i o liście tych przyjmowanych.

Co w sytuacji, gdy pacjent nie korzysta ani z internetu, ani z telefonu komórkowego?

– Od razu uspokajam wszystkie osoby starsze, które nie mają do dyspozycji smartfona, które korzystają ze starych telefonów, które nigdy sobie nie założyły konta mailowego czy elektronicznego konta w banku. Żeby móc korzystać z dobrodziejstwa e-recepty wcale nie trzeba korzystać z wszystkich tych usług. Jeżeli udamy się do lekarza, a nie mamy internetowego konta pacjenta, które na chwilę obecna ma około milion osób, wówczas lekarz da nam wydruk takiej e-recepty – tłumaczy rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Wydruk e-recepty jest bardzo podobny do dotychczasowej recepty. Znajduje się na nim kod kreskowy, który aptekarz może zeskanować i na tej podstawie wydać lek, a także 4-cyfrowy kod, który samemu możemy podać farmaceucie wraz z numerem pesel.

Choć od 8 stycznia wprowadzane są e-recepty, to papierowe blankiety będą respektowane. Lekarz może na nich wypisać leki w przypadku awarii systemu lub dla osób o nieustalonej tożsamości. Nadal recepty papierowe wystawiane będą na import docelowy oraz w obiegu transgranicznym. Poza tym weterynarze też będą mogli wypisywać papierowe recepty – bardzo często nasi czworonożni przyjaciele zażywają takie same leki jak ludzie.

Są trzy grupy leków, których termin realizacji się nie zmienia. To antybiotyki, które trzeba zrealizować w ciągu 7 dni, leki psychotropowe, które trzeba zrealizować w ciągu 30 dni i preparaty immunologiczne. Recepty w tym wypadku należy zrealizować w ciągu 4 miesięcy.

Dodajmy, że recepty elektroniczne  nie są w Polsce zupełna nowością. Do tej pory wystawionych zostało ich już około 50 milionów.

Dodaj komentarz