Kolejny rok akademicki w UJW oficjalnie otwarty (FOTO)

Przekazanie władzy nowemu rektorowi i ślubowanie studentów I roku to główne punkty dzisiejszej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 w Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. W uroczystości wzięli udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele lokalnych firm i instytucji.

Dr Tadeusz Kierzyk przyjął insygnia władzy od ustępującego rektora dr. Włodzimierza Olszewskiego, który podziękował wszystkim swoim współpracownikom, a sam też otrzymał podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju uczelni.

W nowy rok akademicki polkowicka uczelnia wkracza więc z nowymi władzami, ale też nowymi wyzwaniami. Związane są one przede wszystkim z przepisami Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, które weszły w życie 1 października.

– Wprowadziły one w życie rozwiązania podobne do rozwiązań funkcjonujących w samorządzie – mówił dr Tadeusz Kierzyk. – Z mocy prawa zniknęła dotychczasowa struktura, musieliśmy opracować nową strukturę, powołać nowe osoby i określić zakres ich kompetencji. To cały pakiet działań związanych z reorganizacją uczelni. W tym roku nie otwieramy nowych kierunków – dodał.

Nową postacią w władzach UJW jest dr Paweł Greń, prorektor ds. rozwoju i nauki, a do niedawna zastępca burmistrza Polkowic. Jak powiedział: – Przed nami jest wiele wyzwań, jesteśmy uczelnią otwartą dla wszystkich i chcemy, żeby tętniła ona życiem nie tylko w weekendy, ale i w tygodniu.

W całej uczelni, tj. z Oddziałem Zamiejscowym w Lubinie, jest około 900 studentów.

– Zamierzamy zadecydowanie zwiększyć tę liczbę – zapewnia rektor UJW. – Czas pokaże, czy się uda.

Z tym nie powinno być problemu, gdyż – jak się okazuje – polkowicka uczelnia cieszy się sporym zainteresowaniem.

– Studiuję logistykę, jest to kierunek bardzo ostatnio popularny ze względu na tę zbieżność z naszymi zapotrzebowaniami – powiedział nam głogowianin Kamil Osikiewicz, student II roku. – Najczęściej w dzisiejszych czasach zamawiamy rzeczy z zewnątrz i ilość osób potrzebnych do ich dostarczenia coraz bardziej rośnie, w związku z czym jest to bardzo oblegany kierunek. Dlaczego wybrałem Polkowice? Tu jest naprawdę znakomita kadra.

Wykład inauguracyjny nt. „Nasza przeszłość – nasza przyszłość i Wy” wygłosił dr hab. prof. nadzw. Adam Rzechonek z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Uroczystość była połączona z wręczeniem dyplomów magisterskich i licencjackich.

Dodajmy, że uczelnia finansowana jest z budżetu gminy Polkowice. Jak powiedział Wojciech Marciniak, zastępca burmistrza ds. gospodarczych, „to jest na poziomie przekraczającym cztery miliony złotych rocznie”.

Fot. UR

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..