Opublikowany: sob, Lut 4th, 2017

Kolejne przypadki ptasiej grypy (AKTUALIZACJA)

img_9540Niestety, dziesiątkujący ptactwo wirus H5N8, znów daje się we znaki. Po podchojnowskim Goliszowie jego obecność potwierdzono także w Kunicach i Prochowicach. Wszystkie te miejscowości znajdują się na terenie powiatu legnickiego. Teraz się okazuje, że choroba dotarła także do sąsiedniego powiatu jaworskiego.

Jak informuje powiatowy lekarz weterynarii w Legnicy, o wystąpieniu wirusa świadczą wyniki badań prób pobranych od martwego łabędzia i kaczki. Kaczkę wyłowiono 30 stycznia z Młynówki przepływającej przez prochowicki park Miejski – obok mostu na ul. Kochanowskiego. Nazajutrz, w stawie zlokalizowanym na terenie kunickiej żwirowni przy ul. Polnej, znaleziono trzy nieżywe łabędzie. Zwierzęta padły ofiarą tzw. ptasiej grypy.

Przypominamy, że wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków nie jest groźny dla człowieka. – Cechuje się natomiast dużą odpornością na działanie czynników środowiska, w związku z czym łatwo i szybko rozprzestrzenia się w otoczeniu – informuje Barbara Małecka-Salwach, powiatowy lekarz weterynarii w Legnicy.

AKTUALIZACJA: Jak informują władze gminy Mściwojów, powiatowy lekarz weterynarii w Jaworze zaalarmował, że na podstawie otrzymanych sprawozdań z badań w  laboratorium w Puławach, potwierdzono obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków u łabędzi padłych na zbiorniku wodnym w Mściwojowie.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..