Kierowcy zwolnijcie. Trwa akcja „Prędkość”

Od wczesnego ranka jaworscy policjanci bacznie przyglądają się kierowcom. Mundurowi szczególną uwagę będą zwracali dziś na przestrzeganie dozwolonej prędkości. – To nadmierna prędkość oraz brawura są bowiem najczęstszymi przyczynami kolizji i wypadków drogowych – przypomina komisarz Łukasz Kubiś.

Policyjna akcja „Prędkość” rozpoczęła się dziś rano i potrwa do późnych godzin wieczornych. Ma zdyscyplinować zmotoryzowanych mieszkańców, którzy bagatelizują znaki o dozwolonej prędkości lub w inny sposób łamią przepisy ruchu drogowego. Dlatego dziś rano funkcjonariusze wyruszyli na ulice powiatu jaworskiego wyposażeni w wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości.

– Zmniejszenie zagrożeń związanych z nadmierną prędkością jest jednym z priorytetowych zadań Policji. Statystyki wskazują, iż nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości przez kierujących nadal jest główną przyczyną wypadków drogowych. W 2019 roku w powiecie jaworskim niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przyczyną powstania aż 171 zdarzeń drogowych – mówi komisarz Łukasz Kubiś, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaworze.

Podczas akcji, kontrole będą przeprowadzane także przy współpracy innych służb. Mundurowi oprócz kontroli prędkości, zweryfikują również stan trzeźwości kierujących, sprawdzą także wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty.

Każdy kierowca, która przekroczy dozwoloną prędkość i spotka na swojej drodze policjantów, musi liczyć się z mandatem i punktami karnymi. Warto przypomnieć, z jakimi konsekwencjami finansowymi będzie się to wiązać:

Kary za przekroczenie dopuszczalnej prędkości:

* do 10 km/h – do 50 zł (0 punktów karnych);
* o 11-20 kim/h – od 50 do 100 zł (2 punkty);
* o 21 – 30 km/h – od 100 do 200 zł (4 punkty);
* o 31 – 40 km/h – od 200 do 300 zł (6 punktów);
* o 41 – 50 km/h – od 300 do 400 zł (8 punktów);
* o 51 km/h i więcej – od 400 do 500 zł (10 punktów).

Fot. ilustracyjne

Dodaj komentarz