Kierowcy rozbijają pociągi!

Już dwa nowoczesne pociągi Kolei Dolnośląskich nie nadają się do dalszej eksploatacji. Powód to niefrasobliwość kierowców, którzy nie ustąpili maszynistom pierwszeństwa przejazdu. Do czasu naprawy, oba składy musiały zostać wyłączone z ruchu. Przewoźnik znalazł sposób na sprzętowy deficyt i wynajął dwa Spalinowe Zespoły Trakcyjne od tzw. partnerów biznesowych. Problem w tym, że dzienny koszt dzierżawy wynosi aż 6 tys. zł!

Dwa SZT, należące do bydgoskiej firmy PESA oraz niemieckiej spółki Arriva, zaczęły już wozić pasażerów samorządowego przewoźnika. Decyzja zarządu Kolei Dolnośląskich o dzierżawie pojazdów jest spowodowana uszczupleniem taboru spalinowego. W ostatnim czasie dwa nowoczesne Spalinowe Zespoły Trakcyjne uczestniczyły w wypadkach spowodowanych przez kierowców, którzy wjechali pod koła pociągów na niestrzeżonych przejazdach kolejowych. Dodatkowo sześć z wykorzystywanych przez Koleje Dolnośląskie pociągów spalinowych musi przejść do końca roku zaplanowane wcześniej okresowe przeglądy techniczne. Bez nich pojazdy nie mogłyby przewozić pasażerów.

– Zdajemy sobie sprawę z oczekiwań naszych pasażerów, dlatego zdecydowaliśmy się w trybie pilnym na dzierżawę dwóch pojazdów, ponieważ komfort podróżnych jest dla nas priorytetem. W najbliższym czasie Urząd Transportu Kolejowego, w porozumieniu z producentem naszych pociągów, wypowie się na temat składów uszkodzonych podczas kolizji drogowych. Mamy nadzieję, że oba pociągi jak najszybciej wrócą na dolnośląskie tory – zapowiedział Bogusław Godlewski, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Koleje Dolnośląskie dysponują 25 Spalinowymi Zespołami Trakcyjnymi, wyprodukowanymi głównie przez bydgoską firmę PESA. Koszt dzierżawy dwóch spalinowych składów przez spółkę wynosi 6 tys. zł dziennie.

Tabor samorządowego przewoźnika do końca roku zwiększy się również o 11 nowoczesnych pięcioczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych. Pierwsze dwa składy zaczną wozić pasażerów już od dziś na trasie Wrocław Główny-Jelenia Góra-Szklarska Poręba.

Dodaj komentarz