KGHM/POLKOWICE. Powiększą „Żelazny Most”

wabik wirthKGHM ma zielone światło, by rozbudować „Żelazny Most”. Samorządy leżące w bezpośrednim sąsiedztwie z planowaną kwaterą południową zbiornika odpadów poflotacyjnych, podpisały porozumienie z władzami Polskiej Miedzi.

Porozumienie podpisali prezes KGHM, Herbert Wirth, burmistrz gminy Polkowice, Wiesław Wabik oraz przedstawiciele Tarnówka, Żelaznego Mostu, Dąbrowy, Pieszkowic i Komornik – pięciu miejscowości, które będą bezpośrednio sąsiadować z nową kwaterą zbiornika.

Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały blisko rok. W tym czasie odbyło się wiele spotkań i nadzwyczajnych sesji, które były dedykowane tylko i wyłącznie dalszej współpracy samorządów z Polską Miedzią w kwestii powiększenia zbiornika.

Po raz pierwszy we współpracy naszej firmy z lokalnym samorządem i społecznościami zdecydowaliśmy się na tak innowacyjny i pogłębiony proces dialogu społecznego. Jestem przekonany, że wypracowane postanowienia w ramach porozumienia przełożą się realnie na poprawę jakości życia mieszkańców – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM.

 – To jest pierwsze tego rodzaju wspólne przedsięwzięcie, które wymagało nie tylko odpowiedzialności, lecz również wyobraźni. Projekt zakończył się powodzeniem, ale o 100-procentowym sukcesie będziemy mogli powiedzieć, gdy wszystkie mechanizmy i uzgodnienia będą w praktyce przestrzegane, a nawet częściowo doskonalone, jeśli zajdzie taka potrzeba.

IMG_3421By uzyskać zgodę samorządów KGHM zgodził się w zamian na zagwarantowanie mieszkańcom pewnych korzyści, m.in. organizowanie wypoczynku dla dzieci oraz opieki zdrowotnej i badań mieszkańców, w tym tzw. ”białych sobót” a także pomoc KGHM w rozwoju infrastruktury na terenach wiejskich oraz współpracę w podnoszeniu wiedzy i umiejętności zawodowych mieszkańców.

Porozumienie będzie obowiązywać przez dwa lata z możliwością przedłużenia. Strony będą spotykać się dwa razy do roku w celu potwierdzania realizacji wzajemnych zobowiązań.

– O stuprocentowym sukcesie będziemy mogli powiedzieć dopiero wówczas, gdy zapisane uzgodnienia zostaną zrealizowane. Liczę na to, że tak się stanie. Pierwszy krok zrobiliśmy. Teraz czas na kolejne – komentuje Alina Żmuda, sołtys Pieszkowic.

„Żelazny Most” to największy w Europie obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, powstałych po wzbogacaniu rudy miedzi. KGHM rocznie wydobywa około 30 mln ton rudy miedzi, ponad 29 mln ton to odpady, które są deponowane w zbiorniku.

IMG_3404Rozbudowa jest konieczna, ponieważ wstępne plany Polskiej Miedzi zakładały, że zbiornik będzie funkcjonował najdłużej do 2016 roku. Szacowano, że w tych latach zakończy się wydobycie miedzi. Teraz, gdy KGHM ma plan eksploatacji na kolejne 20-30 lat pojawiła się potrzeba powiększenia zbiornika.

Plany rozbudowy „Żelaznego Mostu” o tzw. kwaterę południową o powierzchni ponad 600 ha zakładają zajęcie części północnego stoku Wzgórz Dalkowskich. W granicach planowanej rozbudowy znajdują się tereny należące do Lasów Państwowych – 540 ha, do KGHM Polska Miedź S. A. – 67 ha i do gminy Polkowice -1,3 ha.

– Dzięki temu powiększymy powierzchnię składowania odpadów oraz ograniczymy podnoszenie zapór o kolejne kilkadziesiąt metrów. To jest wariant rozbudowy zapewniający najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa – mówi Wiesław Świerczyński z Zakładu Hydrotechnicznego KGHM.

DRM/ materiały: KGHM, UG Polkowice

Dodaj komentarz