KGHM. Podpisali umowę jądrową

107 mln złotych zapłaci KGHM za 146 tysięcy akcji w spółce, która wybuduje elektrownię atomową. Oprócz Polskiej Miedzi umowę w sprawie kupna udziałów od PGE podpisały również Enea i Tauron.

– Program jądrowy, który dotąd realizowała Polska Grupa Energetyczna, ma teraz charakter narodowy. Współpraca czterech spółek zwiększa możliwość budowy elektrowni atomowej w Polsce – mówi Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa.

Liderem projektu z 70-procentowym pakietem udziałów pozostaje PGE. Pozostałe spółki w tym KGHM będą miały po 10 proc. udziałów.

– Nasz udział w tym projekcie jest szansą na długoterminowe zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej dla działalności podstawowej KGHM po przewidywalnej cenie i tym samym uniezależnienie się od zakupów rynkowych. Ponadto, projekt ten stanowi zabezpieczenie przed restrykcyjnymi celami polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. Co więcej, mamy świadomość, że uruchomienie elektrowni atomowej może być szansą na rozwój polskiej gospodarki ¬– mówi Herbert Wirth, prezes KGHM.

Umowa zobowiązuje wspólników do sfinansowania działań związanych z realizacją tzw. Fazy Wstępnej inwestycji, a więc przede wszystkim przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w latach 2014-2016. Chodzi między innymi o określenie takich elementów, jak potencjalni partnerzy, w tym partner strategiczny, dostawcy technologii, dostawcy paliwa jądrowego, czy pozyskanie finansowania dla projektu. Według szacunków łącznie może to wynieść wspólników około 1 mld złotych.

Zaangażowanie finansowe KGHM na tym etapie ma nie przekroczyć 107 mln zł i będzie polegać na wnoszeniu wkładów, do wysokości tej kwoty, na podwyższony kapitał zakładowy PGE EJ 1.

Decyzja o dalszym zaangażowaniu w projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej poszczególnych wspólników spodziewana jest w 2017 roku, po zakończeniu wstępnego etapu.

Transakcja musi zostać zaakceptowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wniosek w tej sprawie został złożony 1 sierpnia 2014 roku. Strony umowy spodziewają się jej do końca roku.

DRM, źródło: KGHM 

 

Dodaj komentarz