KGHM. Kto w zarządzie?

walne wirthWiadomo już, kto na pewno nie zostanie nowym prezesem KGHM. Typowany na to stanowisko Robert Pietryszyn został dziś mianowany wiceprezesem zarządu największego polskiego ubezpieczyciela – PZU – podaje lubin.pl.

Podczas poniedziałkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia niemal pewnych zmian w zarządzie spółki nie chciał komentować obecny prezes Herbert Wirth. Milczący jest także były prezes KGHM Krzysztof Skóra, który typowany jest na nowego szefa zarządu miedziowego giganta. O tym, że ma wrócić do spółki mówiło się jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

Pochodzący z Legnicy Krzysztof Skóra jest obecnie radnym PiS w sejmiku dolnośląskim. Z Polską Miedzią, po dwóch latach, rozstał się dokładnie osiem lat temu. W tym czasie KGHM stał się globalną spółką. Powracającemu do władzy prezesowi przydałby się ktoś, kto mu ułatwi pracę w nowej rzeczywistości. Nieoficjalnie mówi się, że taką „prawą ręką” ma zostać Jarosław Romanowski, obecny pierwszy wiceprezes KGHM. Nie byłoby w tym większego zaskoczenia, zwłaszcza że również pochodzący z Legnicy Jarosław Romanowski od dawna pełni kluczowe role w miedziowym koncernie, również za poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Obecni wiceprezesi zarządu: Jacek Kardela i Jarosław Romanowski pracowali już z Krzysztofem Skórą. Od tamtej pory minęło jednak osiem lat. Krzysztof Skóra i Wacław Szetelnicki mają wkrótce decydować o personalnych zmianach w spółce i podmiotach zależnych.

O tym, jak szybko nastąpią zmiany w zarządzie miedziowego potentata dowiemy się już być może 25 stycznia. Nieoficjalnie mówi się, że właśnie wtedy pierwsze posiedzenie w nowym składzie ma odbyć rada nadzorcza KGHM. Posiedzenie ma zwołać jej były już przewodniczący Marcin Moryń. Jak twierdzą członkowie rady z wyboru załogi informacji o dokładnym terminie jeszcze nie ma.

Nowa rada ma się przyjrzeć przede wszystkim inwestycjom zagranicznym KGHM.

Przypomnijmy, w radzie nadzorczej nie zasiadają już ludzie z nadania Platformy Obywatelskiej: dotychczasowy przewodniczący Marcin Moryń, Barbara Wertelecka–Kwater – przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Tomasz Cyran – zastępca przewodniczącego, Andrzej Kidyba, Jacek Poświata i Bogusław Fiedor. Przedstawiciel Skarbu Państwa zaproponował cztery kandydatury, które zostały przegłosowane:

Miłosza Stanisławskiego, Michała Czarnika, Cezarego Godziuka i Radosława Barszcza. Poniedziałkowe wnioski przeszły zdecydowaną, bo ponad 70-procentową większością głosów. Znamy już sylwetki nowych członków rady.

MIŁOSZ STANISŁAWSKI: Dr nauk ekonomicznych, inżynier. Ma 33 lata, jest członkiem Kościoła rzymskokatolickiego, osobą o poglądach konserwatywnych i prawicowych, która dwukrotnie pielgrzymowała do Ziemi Świętej. Bóg, honor, ojczyzna to ideały, a zarazem wartości, którymi stara się zawsze kierować w swoim życiu. Absolwent Wydziału Zarządzania Społecznej Akademii Nauk w Łodzi oraz Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej (kierunek: górnictwo i geologia, specjalność: eksploatacja podziemna złóż). Pełni funkcję prezesa zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Polskiego Górnictwa, jest radnym stołecznego Targówka. Udziela się również społecznie w Archikonfraterni Literackiej Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie. (źródło targowek.waw.pl)

MICHAŁ CZARNIK: Radca prawny, doradca podatkowy. Ma 38 lat. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Center of American Law Studies, University of Florida. Specjalizuje się w prawie podatkowym, prawie handlowym, obsłudze transakcji restrukturyzacyjnych oraz prawnej obsłudze zagadnień regulacyjnych. Doświadczenie zdobywał w renomowanych firmach doradczych – Andersen, Ernst&Young i Deloitte. Posługuje się językiem angielskim. (źródło czarnikwspolnicy.pl)

CEZARY GODZIUK: Absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Ma 54 lata. W 2013 roku ukończył studia doktoranckie na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2004 roku zdał egzamin dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. W latach 2003-2009 pracował w radzie nadzorczej Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. Odznaczony m.in. za szczególne zasługi dla Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. (źródło tfskok.pl)

RADOSŁAW BARSZCZ: Absolwent Politechniki Warszawskiej Instytut Organizacji i Zarządzania kierunek Organizacja i Zarządzanie w Przemyśle. Obecnie jest doradcą ministra w departamencie reprywatyzacji i rekompensat. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora departamentu nadzoru właścicielskiego i prywatyzacji, pełnił funkcje w radach nadzorczych spółek prawa handlowego: Elektrownia Skawina, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Elektrownia Turów, Zakłady Azotowe Puławy, Grupa Lotos. (źródła Lotos, MSP)

DOMINIK HUNEK: Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim w 2002 r. Ma 39 lat. Odbył aplikację adwokacką w wałbrzysko-jeleniogórskiej oraz wrocławskiej Izbie Adwokackiej. Adwokat od 2007 r. Pracował dla wrocławskiego i warszawskiego oddziału międzynarodowej korporacji doradczej, następnie dla dużych kancelarii dolnośląskich. Partner we wrocławskiej kancelarii Lis i Partnerzy. Znany jako pełnomocnik obecnego ministra skarbu, Dawida Jackiewicza. (źródło lisipartnerzy.pl)

JAROSŁAW WITKOWSKI: profesor doktor habilitowany, ekonomista, logistyk. Kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego i Logistyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz profesor nadzwyczajny w Katedrze Logistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ekspert Państwowej Komisji Akredytacyjnej w Warszawie do oceny jakości kształcenia na kierunkach studiów ekonomicznych. Stypendysta rządu Japonii na Uniwersytecie Studiów Zagranicznych i Uniwersytecie Hitotsubasi w Tokio. Autor i współautor podręczników akademickich oraz artykułów naukowych o tematyce logistycznej. (źródło nkl.cba.pl).

JOM/MRz

Dodaj komentarz