Opublikowany: sob, Maj 18th, 2019

KGHM w edukacyjnym klastrze

Porozumienie podpisują: Radosław Stach (z lewej) i Krzysztof Sadowski

Prowadzony przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną klaster edukacyjny ma nowego członka. Deklarację przystąpienia do tego projektu złożył KGHM.

Dolnośląski Klaster Edukacyjny skupia firmy, które są zainteresowane pozyskaniem pracowników wykształconych odpowiednio do ich potrzeb. Z drugiej strony są szkoły branżowe, które uruchamiają kierunki zamawiane przez pracodawców i organizują naukę w taki sposób, by uczniowie jak najszybciej zaczynali praktyczną naukę zawodu. Ma to ułatwić młodym ludziom wejście na rynek pracy, z kompetencjami, których poszukują przedsiębiorcy.

Jak mówi Krzysztof Sadowski, prezes LSSE, zmieniające się technologie w biznesie sprawiają, że zmieniają się też same zawody, czasem szybko i radykalnie: – Przykładem tego jest mechatronik – zawód, o którym jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał, a dziś jest jednym z najbardziej poszukiwanych – mówi szef strefy.

Przedstawiciele KGHM twierdzą, że spółka nie ma na razie problemów z pozyskiwaniem pracowników. Polskie społeczeństwo zaczyna się jednak starzeć, miedziowa kadra również coraz częściej przechodzi na emeryturę i z czasem rąk do pracy w zakładach Polskiej Miedzi może zacząć brakować. Spółka musi też brać pod uwagę też inne czynniki, w tym zmieniające się oczekiwania pracowników i konkurencję innych pracodawców.

Nie oszukujmy się, dzisiejsi uczniowie to przyszli pracownicy nasi i innych firm – twierdzi Radosław Stach, wiceprezes KGHM ds. produkcji. – Nie zastanawiamy się więc, jak będzie, tylko zaczynamy działać. Jest kilka inicjatyw, jeśli chodzi o tworzenie nowych zawodów; współpracujemy z Wyższym Urzędem Górniczym, ze szkołami technicznymi.

Obecność KGHM w klastrze wiązać się będzie m.in. z organizowaniem wspólnych programów edukacyjnych oraz prezentowaniem uczniom szkół z naszego regionu możliwości, jakie firma daje pracownikom.

Partnerami Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego jest w tej chwili 30 firm. Oprócz miedziowego holdingu są to m.in. CCC, LG Electronics, Volkswagen Motor Polska, Basf, Sitech i Faurecia.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..