Kapusta na tysiąc sposobów (WIDEO, FOTO)

W powiecie jaworskim swoje święto maja pierogi, ziemniaki i grzyby. Mieszkańcy Snowidzy pozazdrościli kulinarnej imprezy innym i postanowili uczcić… kapustę. Do przedsięwzięcia dołączyli lokalni plantatorzy nasion i tak powstało Święto kapusty i nasiennictwa.

– Organizujemy różne imprezy w Snowidzy, ale to jest nasze wspólne święto przygotowane razem z radą parafialną, radą sołecką i szkołą – mówi Nina Lis, szefowa miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Organizatorzy nie ukrywają, że liczą na dochód z takiej imprezy. W ubiegłym roku po Święcie Kapusty zakupili stoły, obecnie planują przeznaczyć fundusze na namioty, które przydadzą się na kolejne wydarzenia.

Na niedzielnej imprezie królowała oczywiście kapusta. Był serwowany kapuśniak, bigos i pierogi. Były stoiska, na których można było zrobić zapasy kapusty na zimę. Gościnnie w Snowidzy wystąpił zespół Ojry Bis z Męcinki. Panie przygotowały pokaz tradycyjnego kiszenia kapusty. W ruch poszła szatkownica, a Jagna po dokładnym umyciu nóg wskoczyła do beczki i zabrała się do deptania. Święto Kapusty było okazją do uroczystego otwarcia siłowni przy świetlicy, która została sfinansowana przez Fundację KGHM Polska Miedź.

Galeria:

Materiał wideo: