Opublikowany: pon, Maj 20th, 2019

Kampania wyborcza PiS na kościelnych płotach

Kampania wyborcza związana z niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego wkracza już w decydującą fazę. Plakaty z nazwiskami kandydatów widać niemal wszędzie. Są na murach, przystankach autobusowych, słupach ogłoszeniowych, a także na ogrodzeniach i placach przy kościołach. Taka sytuacja miała m.in. miejsce w Legnicy, o czym poinformował nas oburzony mieszkaniec tego miasta.

Jeszcze kilka dni temu prymas Polski abp Wojciech Polak w wystąpieniu telewizyjnym wyraźnie mówił, że plakaty wyborcze na kościołach nie powinny być wieszane. Zdaniem duchownego „to jest rzecz, która nie jest zgodna z myślą Kościoła”. Nie wszyscy słowa arcybiskupa potraktowali poważnie. Przykładem może być tu chociażby kościół św. Tadeusza Apostoła przy ul. Marynarskiej w Legnicy.

– Cały kościół tym poobwieszany, łącznie 8 dużych banerów. Już nawet nie wiem, czy to kościół czy siedziba partii – napisał do nas Czytelnik. Na potwierdzenie swoich słów przysłał zdjęcie, na którym widać plakaty startujących w wyborach kandydatek Prawa i Sprawiedliwości Anny Zalewskiej i Beaty Kempy.

O komentarz poprosiliśmy proboszcza tej parafii, ks. Stanisława Araszczuka. – U nas zawsze był pluralizm pod tym względem. Żaden kandydat z innej partii się do nas nie zgłaszał z pytaniem, czy może powiesić swój plakat. Myślę, że gdyby to zrobił, to też otrzymałby taką zgodę – mówi ksiądz, który jednocześnie zgadza się z prymasem Polakiem, że kościół nie jest dobrym miejsce na kampanię wyborczą.

O sprawie zrobiło się głośno w ogólnopolskich mediach. Dziennikarze portalu natemat.pl podali przykłady kilku innych legnickich świątyń, przy których prowadzona jest kampania polityków partii rządzącej. Wśród nich są kościoły: Najświętszego Serca Pana Jezusa na osiedlu Piekary, Matki Bożej Królowej Polski i św. Joachima i Anny. Plakaty wyborcze wiszą też na parkanie Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Józefa.

Legnica nie jest jednak jedynym miastem, w którym kościelne ogrodzenia służą kampanii wyborczej. „Dziennik Łódzki” pokazał niedawno plakaty trójki kandydatów PiS na kościelnym płocie parafii Narodzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim.

Fot. Czytelnik

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..