Już w niedzielę eurowybory. Zobacz, gdzie i na kogo głosować!

Głosowaniem w Holandii i Wielkiej Brytanii rozpoczęły się w czwartek eurowybory. W Polsce swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego wybierzemy zaś już w najbliższą niedzielę, 26 maja. Dolnoślązacy będą głosować we wrocławskim okręgu wyborczym, wybierając spośród 60 kandydatów z sześciu różnych list.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się we wszystkich krajach UE między czwartkiem a niedzielą. Dokładny dzień głosowania określają państwa członkowskie. Dziś, czyli drugiego dnia głosowań, do urn wyborczych idą mieszkańcy Irlandii. Tego dnia rozpoczęło się również dwudniowe głosowanie w Czechach. Polacy, tak jak obywatele większości unijnych krajów, zagłosują w niedzielę.

W drugich co do wielkości demokratycznych wyborach na świecie, zaraz po wyborach w Indiach, ponad 400 milionów ludzi może wybrać 751 posłów i posłanek, którzy rozpoczną swoją pracę w lipcu.

Każdy kraj ma ustaloną, uzależnioną od liczną ludności, liczbę posłów do Parlamentu Europejskiego: od sześciu w przypadku Malty, Luksemburga, Cypru i Estonii do 96 w przypadku Niemiec. Po wycofaniu się Wielkiej Brytanii z UE, niektóre z 73 brytyjskich mandatów zostaną podzielone między innymi państwa członkowskie. Polsce przypadnie wtedy jeden dodatkowy mandat. Natomiast całkowita łączna liczba miejsc zostanie zmniejszona do 705. Na razie jednak eurowybory w Zjednoczonym Królestwie odbywają się normalnie.

W głosujących najwcześniej Wielkiej Brytanii i Holandii udział w wyborach do PE jest dobrowolny. W pięciu państwach członkowskich UE głosowanie będzie jednak obowiązkowe. W Belgii, Bułgarii, Luksemburgu, Grecji i na Cyprze prawny obowiązek głosowania dotyczy zarówno obywateli UE, jak i zarejestrowanych obywateli państw trzecich.

Europosłowie wybierani są zgodnie z krajowymi systemami wyborczymi, ale kraje UE muszą przestrzegać pewnych wspólnych przepisów unijnych, takich jak reprezentacja proporcjonalna.

Podczas gdy w większości państw członkowskich terytorium kraju stanowi jeden okręg wyborczy w wyborach europejskich, niektóre państwa członkowskie podzielono się na wiele okręgów wyborczych. Obok Polski są to: Belgia, Irlandia, Włochy i Wielka Brytania.

W Polsce uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln mieszkańców. Ci, którzy wezmą udział w wyborach, wyłonią 52 europosłów, jeden mandat będzie jednak zamrożony do momentu finalizacji Brexitu.

W naszym kraju będziemy głosować w 13 okręgach wyborczych. Dolny Śląsk należy do okręgu nr 12. Możemy wybierać kandydatów sześciu ugrupowań: Konfederacja Braun Liroy Narodowcy, Wiosna Roberta Biedronia, Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, Prawo i Sprawiedliwość, Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS oraz Kukiz ‘15.

Nazwiska wszystkich kandydujących do Parlamentu Europejskiego z naszego okręgu można znaleźć tutaj.

Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Jeśli ktoś nie wie, gdzie powinien się udać, by zagłosować, może to sprawdzić na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej tutaj.

W lokalu otrzymamy jedną kartę. Możemy wybrać i zagłosować tylko na jednego kandydata, stawiając przy jego nazwisku znak „X”. Jeśli w ramach tej samej listy postawimy kilka krzyżyków przy kilku kandydatach, głos będzie policzony osobie na najwyższym miejscu na liście. Jeśli zaś postawimy kilka krzyżyków przy nazwiskach kandydatów z różnych list, głos będzie nieważny.

źródło: Kurier PAP, redakcja

Dodaj komentarz

*

code