Jubileusz zdobycia pierwszego gola na ziemiach polskich

125 lat temu strzelono bramkę, która jest uznawana za pierwszą zdobytą na ziemiach polskich. Jej autorem był lwowiak Włodzimierz Chomicki, który został pochowany nieopodal naszego miasta, bo na cmentarzu w Chocianowie.

Fot. regionfan.pl Historyczną bramkę nasz bohater zdobył podczas II Zlotu Sokolego we Lwowie. Pośród pokazów różnych dyscyplin sportowych, postanowiono przedstawić publiczności pewną grę, bardzo popularną już wtedy w Wielkiej Brytanii. Na boisku pojawiły się drużyny lwowskiego Sokoła i krakowskiego. Pierwszego gola w tym spotkaniu strzelił w 6. minucie pojedynku zawodnik gospodarzy 16-letni Włodzimierz Chomicki – wówczas student drugiego roku lwowskiego seminarium nauczycielskiego. Tuż po tym wydarzeniu sędzia Zygmunt Wyrobek z Krakowa zakończył mecz. Fakt zdobycia bramki przez jedną ze stron uznano najwyraźniej za idealny moment do zakończenia meczu. Po spotkaniu na tym obiekcie mogły rozpocząć się prestiżowe pokazy gimnastyczne.

W 2011 roku odwiedziliśmy miejsce spoczynku Polaka, który uznawany jest za autora pierwszej bramki w meczu piłki nożnej na naszych ziemiach. W tym roku przypada 100-lecie PZPN, a więc i przy tej okazji warto wspomnieć oficjalnie rodaka, który bez wątpienia wpisał się mocno w karty historii naszego futbolu.

– Każde państwo, a w nim związek piłki nożnej ma swoją historię. Trzeba ją pielęgnować i robić wszystko, aby przekazywać to z pokolenia na pokolenie, aby takie ważne wydarzenia jak zdobycie pierwszej bramki na ziemiach polskich, dwa gole Gerarda Cieślika w meczu przeciwko ZSRR czy remisu na Wembley były wiecznie pamiętane. Nasz region powinien się szczycić, że taka osoba mieszkała tutaj. Powinniśmy robić wszystko, aby o nim pamiętać, chociażby organizując takie memoriały jak ten w Chocianowie – podkreśla Romuald Kujawa, niegdyś kapitan piłkarskiego Zagłębia Lubin, z którym zdobył pierwsze mistrzostwo Polski dla „Miedziowego” klubu.

Tuż nad płytą nagrobną Chomickiego stoi szklana piłka nożna, której nie w sposób przeoczyć. Jeśli ktoś przejeżdżałby przez Chocianów w stronę Polkowic, to może przystanąć na chwilę i odwiedzić grób słynnego lwowiaka. Miejsce pochówku znajduje się w sektorze A, zaraz przy ulicy.

To co zwróciło naszą uwagę w 2011 roku, to najprawdopodobniej błędna data na płycie. Według informacji internetowych oraz z magazynu „Historia Polskiej Piłki Nożnej”, Chomicki strzelił bramkę 14 lipca, tymczasem na płycie widnieje data 14 marca 1894 roku.

W Chocianowie, aby uczcić pamięć słynnego Polaka, tamtejsze władze wraz z zarządem Podokręgu Legnickiego organizują dziś I Memoriał im. Włodzimierza Chomickiego. W tym roku obchodzimy 125-lecie rocznicy pierwszego gola na ziemiach polskich, a równolegle 100-lecie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Pisaliśmy już na temat śp. Włodzimierza Chomickiego:
Zawsze ktoś zapali znicz

Dodaj komentarz